אף אוזן גרון

שתל שבלול

​שתל שבלול (שתל קוכלארי בלעז) הינו מכשיר שמיעה משוכלל המושתל באוזן הפנימית. שתל השבלול הקולט צליל מהסביבה וממיר אותו לגירוי חשמלי לסיבי עצב השמיעה. גירוי זה מספק מידע שמיעתי הנחוץ לזיהוי קולות סביבתיים וקולות דיבור ובכך משפר את היכולת התקשורתית של לקוי השמיעה.

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם  רונית בטלפון 08-9779417.

​ניתוח שתל השבלול פותח בשנות החמישים של המאה הקודמת ובוצע לראשונה בארה"ב ב –1961 ע"י פרופ ' האוס  מלוס  אנג'לס.


מאז נותחו למעלה מעשרים אלף איש ברחבי העולם,ילדים ומבוגרים.
ניתוח שתל השבלול משנה את חייהם של ילדים שנולדו חירשים ושל מבוגרים שהתחרשו מסיבות שונות. הילדים "למדו" לשמוע ולדבר והם מופנים  כיום  למסלולי הלימוד והחינוך הרגילים ולא אלו המיוחדים לחירשים.


המבוגרים שאבדו את שמיעתם חוזרים לתפקוד מלא במסגרת המשפחתית והחברתית ובעבודה.
ניתוח שתל השבלול מבוצע בהרדמה כללית ונמשך כשעה, משך האשפוז בבית החולים הוא שלושה ימים.


ההצלחה הניתוחית תלויה בגיל הילד ובסיבה שגרמה להופעת החירשות. ככל שהילד צעיר יותר, כך ההצלחה הניתוחית המצופה גבוהה יותר. השמיעה המתקבלת במקרים המוצלחים דומה לשמיעה הרגילה. בילדים מבוגרים יותר-מעל גיל שמונה אשר נולדו חירשים, המוח איבד את היכולת הפלסטית של לימוד מחדש. אצל ילדים אלו המוח מאפשר אמנם שמיעה אך ללא הבנה של משפטים. מכאן מובן שלביצוע ניתוח שתל שבלול ישנה מידה מסויימת של דחיפות מתוך הרצון לבצע את הניתוח במועד המיטבי מבחינת המוח לקליטת השמיעה. דחיפות מירבית ישנה במקרים של חירשות לאחר דלקת קרום המוח. במקרים אלו החירשות מלווה בתהליך של התגרמות האוזן הפנימית דבר שיכול להפריע להחדרת האלקטרודה לתוך השבלול. כל ילד שחלה בדלקת קרום המוח חייב לעבור אבחון שמיעתי ובמקרים של חירשות הניתוח צריך להתבצע בשלושת החודשים הראשונים שלאחר המחלה.


למכשיר שתל השבלול שני חלקים : בחלק החיצוני ישנו מיקרופון לקליטת הקול ומחשב לעיבוד האות השמיעתי לזרם חשמלי. בחלק הפנימי ישנה אלקטרודה המוחדרת לתוך השבלול ואשר מעבירה את האות החשמלי לעצב השמיעה. החלק החיצוני מוחזק אל הפנימי בעזרת מגנט, ללא פצע או מגע ישיר בין שני חלקים. האינפורמציה מועברת בניהם דרך סליל השראה.


היתרון בשמיעה דו אוזנית מוכר היטב ויש לכך יתרונות רבים על שמיעה חד אוזנית, לכן מבוצעים ניתוחי שתל שבלול בשנים האחרונות בשתי האוזניים.


ניתוח דו צדדי מאפשר שמיעה טובה ונוחה יותר, התגברות טובה יותר על רעש חיצוני ויכולת לאיכון מקור הקול והמרחק. ניתוח דו צדדי אורך כשלוש שעות.


ב – 1998 פיתח פרופ' קרוננברג שיטת ניתוח חדשנית לביצוע ניתוחי שתל השבלול. שיטה זו מקצרת את משך הניתוח ומסלקת את הסיכונים של הניתוח הקלסי. השיטה התקבלה ונמצאת בשימוש במרכזים רבים ברחבי העולם.


ניתוח שתל שבלול מבוצע ע"י פרופ' קרוננברג שהוא מבכירי רופאי א.א.ג בארץ  בשימוש נמצאים שלושת השתלים המקובלים בארץ של חברת מד-אל האוסטרית, נוקליאוס האוסטרלית ואדוונס-ביוניק האמריקאית. נמצאים בשימוש מבחר של אלקטרודות שונות המותאמות אישית לכל מקרה. השיקום מתבצע במכון האודיו לוגי בראשות רחל קלינאית תקשורת בכירה ובשיתוף עם נציגי חברות השתלים בארץ.