התפתחות הילד

בית ספר "אסיף"

"אני רוצה להיות ילד רגיל כשאני יכול, וילד מיוחד כשאני צריך" (יואב קריים)
בית הספר "אסיף" בבית החולים "אסף הרופא", הינו בית ספר שיקומי מיוחד, המיועד לילדים בעלי נכויות תנועתיות שונות, ובמיוחד לילדים הסובלים משיתוק מוחין. מטרת העל של בית הספר, היא לחנך, לקדם ולשקם כל תלמיד ותלמיד, תוך התייחסות להיבטים תפקודיים, רגשיים ולימודיים, בשאיפה לשלבו במסגרת החינוך הרגילה, ככל שניתן.
"אסיף" הינו בית הספר היחיד בארץ, הנמצא בשטח המרכז הרפואי, והוא נמצא בפיקוח האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך ומופעל על ידו. ייחודו של בית הספר, הוא בטיפול הרב-תחומי, המשלב: רפואה וחינוך, טיפול פרא-רפואי לצד טיפול רגשי והדרכה קרובה בתחום שיתוק מוחין ונכויות מוטוריות, על ידי התאמת ציוד וארגון הסביבה הקרובה, לקראת עצמאות תפקודית.​

דבר המנהלת

"אנחנו בצוות בית הספר 'אסיף', מאמינים, כי לכל ילד הזכות להשתתף בחיי היומיום במשפחה ובקהילה בהתאם ליכולותיו, תוך התמודדות עם קשייו" - מסבירה חיה דגן, מנהלת המרכז החינוכי 'אסיף', המוסיפה: "לכן, אנחנו מעניקים טיפול מסור לאורך שנות הילדות המוקדמות, מתוך הכרה שההתערבות בגיל זה תקדם את תהליך ההתפתחות האישית של הילד". ​

מטופלים

בבית הספר לומדים 70 תלמידים בגילאי 3-8 שנים. הילדים הלומדים במקום, לוקים בשיתוק מוחין ובנכויות מוטוריות נוספות. בדרך כלל, הם בעלי רמה שכלית בתחום הנורמה ומגיעים מאזור המרכז והדרום, כולל: אשדוד, ק. מלאכי עד ראשל"צ, חולון, בת-ים, אזור מודיעין ויהוד. מרבית הילדים הלומדים בבית הספר, משתלבים בהמשך במסגרות חינוך רגילות, חלקם עם סיוע אישי בתחומים שונים. לחלק מהילדים הלומדים בבית הספר, ישנן בעיות רפואיות, המצריכות לעיתים התערבות רפואית דחופה, הנעשית על ידי רופאי המכון והיחידה.

ב"אסיף" קיימים 6 גנים ו-4 כיתות (א'-ב'). בכל גן/ כיתה לומדים 6-8 תלמידים. ​​​

הצוות

בכל גן/ כיתה ישנו צוות קבוע, הכולל אנשי חינוך וצוות פרא-רפואי, סייעות ובנות שירות לאומי. הצוות דוגל גם בטיפוח אישיות אוטונומית בעלת חשיבה עצמאית, מודעות אישית והנעה פנימית. טיפוח התקשורת הבין-אישית והכישורים החברתיים, נעשים תוך מתן כלים להתמודדות, ומתוך הרצון בשילוב בוגרי "אסיף" במסגרות החינוך הרגיל; זאת בהתאם ליכולותיהם ותוך כדי ליווי מקצועי. צוות בית הספר נמצא בקשר הדוק עם צוות המכון להתפתחות ועורך ישיבות משותפות, במטרה לעקוב אחר הילדים, צרכיהם השונים וגיבוש משותף של המלצות לגבי מסגרות חינוכיות עתידיות, לאחר תום הלימודים בבית הספר.
כמו כן, צוות "אסיף" בונה תכניות לימודים בגנים ובבית הספר, בזיקה לתכניות הלימוד בחינוך הרגיל, בהתאמה ליכולות התלמידים ובשיתוף פעולה מתמיד עם משפחותיהם.
צוות "אסיף" ובית החולים מקיימים שיתוף פעולה רפואי חינוכי צמוד, הכולל מספר פעילויות וביניהם: ישיבות רופאים המתקיימות פעם בשבוע, ושבמסגרתן מועבר דיווח של כל איש צוות על הילדים השונים ותפקודם. במסגרת הישיבות נקבעות: תכניות עבודה, בדיקות והתאמת תרופות.
בנוסף, בית החולים מבצע ניתוחים וטיפולים אורתופדיים, הנעשים במחלקה האורתופדית, כמו גם מעקב בנושאי אפילפסיה ומחלות אפילפטיות עם יחידת הנוירולוגיה; ילדים עם תסמונות מיוחדות, הזקוקים לגאסטרוסטרומיה, לחמצן ולתזונה מיוחדת, נמצאים תחת פיקוח רפואי מתמיד, הדואג גם לשינויים בהתאם לצורך. ​​

פרוצדורות

בנוסף לפעילות הלימודית והחינוכית הרגילה, מתקיימים גם טיפולי עזר רבים ומגוונים, בהתאם לצרכיהם של הילדים, כולל טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, טיפול באומנות  מוסיקה, בעלי חיים ועוד.
הקבלה ל"אסיף" נעשית דרך ועדות השמה ברשויות. הוועדה קובעת את זכאות הילד לחינוך המיוחד, וועדת השיבוץ קובעת את זכאותו ללמוד ב"אסיף". לאחר ועדת ההשמה, עוברים הילדים המתקבלים ל"אסיף" אצל נוירולוג - התפתחותי, לשם הערכה תפקודית, אבחון פסיכולוגי וכן אבחונים בתחומים פרא-רפואיים, במידת הצורך. מטרת האבחונים היא להכין תוכנית טיפולית ראשונית ולקבוע סדר עדיפויות לטיפול.
בדיקות עיניים, בדיקות א.א.ג, בדיקות גדילה ודיאטות רפואיות, מתבצעות לאחר מקרים כדוגמת: נפילות, אירועי חום, כאבי ראש, התקפי אפילפסיה ותופעות חריגות, במהלכן נשלחים הילדים מיידית לרופא או שהוא מגיע ל"אסיף", כאשר הפניה לחדר המיון מתבצעת בהתאם לצורך.
​​