אסף הרופא חדש באתר העתיד כבר כאן!

העתיד כבר כאן!

​טיפול חדשני מוצע במרכז הרפואי אסף הרופא, למניעת אירוע מוחי אצל חולים עם פרפור פרוזדורים שאינם יכולים לקבל טיפול בנוגדי קרישה מסוג קומדין 

כללי

פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב שכיחה ביותר ותדירותה הולכת ועולה עם הגיל באוכלוסיה הכללית. פרסומים מדעיים רבים דיווחו על הקשר המובהק בין הופעת פרפור פרוזדורים לבין גיל מבוגר ולא בהכרח על רקע של מחלת לב אורגנית. מאידך, חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים, בצורות הקליניות השונות ואינם מטופלים ע''י נוגדי קרישה, חשופים לאירועי מוח כתוצאה מקרישי דם הנוצרים בפרוזדור השמאלי של הלב ועלולים להגיע ולחסום את כלי הדם במוח ולגרום לאוטם מוחי על דרגותיו השונות מבחינת החומרה.
 
מעל 95% מהתסחיפים נוצרים בחלק של הפרוזדור השמאלי הנקרא "אוזנית" (LEFT ATRIAL APPENDAGE). הטיפול בנוגדי קרישה הוריד באופן משמעותי את האירועים המוחיים אצל חולים אלו, אך השימוש בהם הוא בעייתי. תכשירים אלה עלולים לגרום לדימומים – לעיתים קשים. מעבר לכך, חולים לא מעטים מתקשים באיזון אופטימאלי עם קומדין. קיימת גם הבעיה עם הענות נמוכה למעקב צמוד של בדיקות דם כפי שנדרש, נפילות עם חבלת ראש או/ו ניתוחים דחופים.

על הטיפול

ידוע היום כי 40% מהחולים החייבים לקבל נוגדי קרישה בשל פרפור פרוזדורים, אינם מטופלים כראוי. לאור זאת, בשנים אחרונות פותחה טכנולוגיה חדשה באמצעות "מטריה"  המושתלת בפתח של האוזנית של הפרוזדור השמאלי  ומנתקת את מקור הקרישים מהזרימה בלב, מפחיתה באופן משמעותי את הסכנה להתפתחות של אירוע מוחי ללא צורך בטיפול ע"י נוגדי קרישה. הפעולה מתבצעת בחדר צנתורים, דרך צנתור רגיל, כאשר החולה מורדם לאורך כל הפעולה. משך הפעולה כשעה וחצי בממוצע והחולה משתחרר למחרת עם המלצה לטיפול במדללי דם מסוג אספירין וקלופידוגרל למשך חצי שנה.
 
המרכז הרפואי אסף הרופא החל בביצוע פעולות אלו בשנת 2012 ובהצלחה. הטכנולוגיה נבדקה במחקרים רנדומאליים גדולים ויעילותה הוכחה מול הטיפול התרופתי במניעת אירועי מוח. אוכלוסיית היעד בשלב זה של התוכנית, היא חולים עם פרפור פרוזדורים שלא על רקע של מחלה מסתמית, שאינם יכולים לקבל טיפול בנוגדי קרישה, בעיקר בשל דימום מוחי בעבר או דימומים משמעותיים אחרים ללא קשר לסוג נוגד הקרישה שהחולה נוטל.

צרו קשר

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים?

 

צרו קשר עם ד"ר אלברטו הנדלר במכון הלב, בטלפון 057-7346120 , או בקרו באתר מכון הלב