אסף הרופא חדש באתר חדש: התערבות במשבר לאחר גילוי סוכרת

חדש: התערבות במשבר לאחר גילוי סוכרת

הצוות הפסיכו-סוציאלי של היחידה לאנדוקרינולוגיה ולסוכרת לילדים ונוער
 
גילוי ואבחנה של מחלת סוכרת מסוג 1 (שכונתה בעבר סוכרת נעורים), חותמים פרק זמן בו המתמודד והוריו חווים חרדה, אי ודאות וחוסר ידיעה נוכח ריבוי של סימפטומים מעוררי דאגה אשר אינם מובנים להם.
 
 
הצוות הפסיכו-סוציאלי של היחידה לאנדוקרינולוגיה ולסוכרת לילדים ונוער בניהולה של ד"ר מריאנה רחמיאל, גיבש תכנית התערבות במשבר למתמודדים חדשים.
גילוי ואבחנה של מחלת סוכרת מסוג 1 (שכונתה בעבר סוכרת נעורים), חותמים פרק זמן בו המתמודד והוריו חווים חרדה, אי ודאות וחוסר ידיעה נוכח ריבוי של סימפטומים מעוררי דאגה אשר אינם מובנים להם. השתנה תכופה, צמא מוגבר, הרטבת לילה וירידת משקל משמעותית הם רק חלק מהם.

אולם לצד תחושת ההקלה, מתן אבחנה של מחלה כרונית, מהווה נקודת משבר, אשר מפירה את תחושת הרציפות הפסיכולוגית, את שיווי המשקל הנפשי וכן את מערך ההגנות של המתמודד.
תגובה למשבר ובו, מתן בשורה מרה, יכולה לבוא אצל הילד והוריו לידי ביטוי במספר מישורים, מסבירה רוני עומר, פסיכולוגית רפואית ביחידה. ברמה הגופנית יתכנו תגובות פסיכו-פיזיולוגיות כמו רעד, דופק מואץ והזעה אשר מקורן בעירור המערכת הסימפתטית. מבחינה קוגניטיבית יש מתמודדים אשר יחושו בלבול, הנמכה בריכוז ובטווחי הקשב וכן יטו לבסס פירושים מוטעים והערכות שליליות ("אני בחיים לא אסתדר עם הסוכרת"/אף אחד לא ירצה להיות חבר שלי יותר"/"אני גרמתי לעצמי את הסוכרת, זה עונש משמיים") מבחינה התנהגותית יתכנו נסיגה, הימנעות, רגרסיה תלות ועצבנות תוקפנות ומבחינה רגשית, רגשות נפוצים יכולים להיות, כעס אשמה בושה תחושת ייאוש וחוסר תקווה. 
 
הצוות הפסיכו-סוציאלי של היחידה לאנדוקרינולוגיה ולסוכרת לילדים ונוער בניהולה של ד"ר מריאנה רחמיאל, גיבש תכנית התערבות במשבר למתמודדים חדשים. במסגרת ההתערבות מסבירה עומר, אנו ניגשות למטופל הצעיר והוריו במחלקת האשפוז ומעניקות תמיכה בימים הראשונים של ההתמודדות עם האבחנה. בהמשך אנו מעודדות את המתמודד הצעיר והוריו להשתמש במשאבי חוסן קיימים כגון משאבים חברתיים, חינוכיים ומשפחתיים, ומדגישות את הציפייה לשינוי ולשיפור ההתמודדות עם מצב כרוני.
 
לצד ההתערבות במחלקה, מציינת עומר, ברור לנו כי ה'התמודדות האמיתית' עם הסוכרת מתחילה כאשר המתמודד הצעיר והוריו משתחררים לביתם. הצורך בהמשך עיבוד ועיכול המחלה וההיבטים הרגשיים הנובעים לאורה, הינו הכרחי. בנוסף, נושאים חדשים יעלו עם צבירת הידע, הנסיון וההתנסויות ועל כן חשוב ליזום ולפתח שיח רגשי אודות המחלה וההתמודדות עימה.

על כן, הצוות הפסיכוסוציאלי ביחידה (ליויה ינאי –מטפלת באמנות משרד החינוך שוש אבגי-עו"ס, לירז אברהם-פסיכולוגית בהתמחות שיקומית, רוני עומר-פסיכולוגית רפואית) השיק לאחרונה את "התיק המתוק". לדברי עומר מדובר בערכה  ובה כלים אשר עשויים לעודד שיח ולהקל על הילד לחזור במהרה לשגרת חייו במערכות העוטפות אותו – המשפחתית והחינוכית.

 הערכה מכילה עלון קצר המיועד להורים ובו מידע פסיכו-חינוכי אודות תגובות נפוצות של הילד והמתבגר לאחר גילוי מחלה כרונית, המלצות יעילות כיצד לפתח שיח רגשי עם הילד אודות התמודדותו עם המחלה וכן מידע בראשי פרקים אודות הזכויות הסוציאליות שלהם.
בנוסף, במסגרת "התיק המתוק" אנו מעניקות לכל מתמודד חדש דיסק און קי ובו: מצגת הסברה לכיתה שנועדה לסייע למתמודד הצעיר להעביר לבני כיתתו מסר מנרמל אודות סוכרת   וההתמודדות עימה. קובץ שמע של טכניקת הרפייה פסיכו-פיזיולוגית אשר נועדה לסייע למתמודד הצעיר להפחית את רמת המתח והחרדה .וכן סרט אשר הופק במסגרת היחידה אשר מתעד התמודדות של מספר משפחות עם סוכרת מסוג 1 בגילאים שונים,  ומעביר מסר חיובי ומעורר תקווה.
 
"מאובחנים חדשים ומשפחותיהם אשר מגלים כי עליהם להתמודד עם סוכרת, אינם לבד בהתמודדות" מסכמת ד"ר רחמיאל, מנהלת היחידה "אנו מספקים להם מערך טיפולי תומך ורב מקצועי והתיק המתוק הוא נדבך נוסף  בארגז הכלים שלנו".