אסף הרופא חדש באתר אמנות נפוצה

אמנות נפוצה

 
תערוכת עבודות של המטופלים ביחידה לטרשת נפוצה מוצגת במרכז הרפואי אסף הרופא ביחידה לטרשת נפוצה
תערוכת עבודות של המטופלים ביחידה  לטרשת נפוצה מוצגת במרכז הרפואי 'אסף הרופא'
ביחידה לטרשת נפוצה באסף הרופא, מתקיים מפגש שבועי לתרפיה באומנות במסגרתו לומדים המטופלים לבטא רגשות ומתרגלים מוטוריקה עדינה שלחלקם הגדול היא קשה מאד. פיתוח המיומנויות מסייע למטופלים בחיי היומיום ותורם להעצמתם.  בשבוע האחרון, נפתחה תערוכה בה מוצגות  עבודותיהם של  עשרה מטופלים. התערוכה תוצג עד לסוף חודש נובמבר.
 
אחת העבודות הבולטות בתערוכה שייכת לאלישע צורן, בן 55, תושב נס ציונה, המרותק לכיסא גלגלים בשל מחלתו. אלישע משתתף במפגשי תרפיה לאומנות כבר למעלה מעשר שנים. בשנים האחרונות חלה התדרדרות במצבו: "איני מסוגל לצייר עוד בכוחות עצמי לצערי הרב, אז אני נותן הוראות  מדויקות למטפל שלי  מה ואיך לצייר" מציין צורן ומוסיף: "אני כלכלן במקצועי, אך רואה באמנות דרך לבטא פחדים, חלומות, מחשבות ותקוות. הציור ממלא אותי בכוחות מחודשים להמשיך ולהילחם במחלה".

עינת זיסליס ליבמן, תרפיסטית באומנות באסף הרופא, מנחת התרפיה באומנות,  מדגישה כי היופי שבתערוכה, הוא מה שמסתתר מאחורי העבודות: "בכל ציור מסתתר עולם ומלואו. ההשתקפות המידית היא של התמודדות לא פשוטה עם המחלה".
 
הנהלת המרכז הרפואי אסף הרופא ומנהל היחידה ד"ר שלמה פלכטר, נותנים למטופלים העשרה ערכית  ודרכי התמודדות מיוחדות, "נקשרתי לכל מטופל ומטופלת בצורה אישית ואני גאה בתערוכה היפה שיצרו בכוחות עצמם" אומר ד"ר פלכטר ומוסיף: "שנה חדשה בפתח, והתערוכה היא היבט נוסף לעבודה המרובה שאנו עושים לאורך כל השנה עם המטופלים שלנו. התערוכה היא ניצחון אישי של כל מטופל ומטופלת. ואני מודע לחשיבות ההתבטאות באמצעות האומנות, בעיקר לאלו הנלחמים בכדי לנצח, באופן יום יומי, את  המחלה".

אחת המציגות, מרגלית נתן, בת 57 מבית דגן, מטופלת ביחידה מזה למעלה מ20 שנה: "פרחים ונוף, נותנים לי תקווה לעתיד טוב יותר. ההתמודדות עם המחלה טומנת בחובה עליות וירידות. כבר הייתי מרותקת לכסא גלגלים, ושוב חזרתי לעמוד על הרגליים,  בזכות המאבק העיקש שלי להסתכל על העולם באופטימיות".
 
נורית קליינר בת 61 מראשון לציון, מציגה אף היא בתערוכה מספר יצירות שלה ומבקשת להדגיש: "מפגשי התרפיה באומנות הם תחנת אנרגיה בשבילי. כל הקשיים והתסכולים מבוטאים באמצעות מכחול וצבע. גיליתי את האומנות דרך היחידה לטרשת נפוצה באסף הרופא ובעקבות המחלה שלי. אני מודה יום יום על מה שיש ומקווה להישאר אופטימית, גם בימים קשים".

המטופלים ועינת – מנחת המפגש ביחידה, יחד עם ד"ר פלכטר  הפכו עם השנים למשפחה אחת גדולה ודואגת. קשה שלא להתרגש מהמפגש המשותף שלהם עם חנוכת התערוכה ביחידה לטרשת נפוצה. החיבוק החם, השיתוף בהתמודדות והעזרה הדדית של המטופלים, לא השאירו עין אחת יבשה. השיתוף והחיבור בין אנשים המתמודדים עם מחלה, יוצר חיבור גורלי של ממש. "אנו רוצים להעלות את מודעות הציבור למחלה ולדרכי ההתמודדות איתה. הפכנו למשפחה חזקה ותומכת המבינה איש את רעהו. אנו קוראים לציבור הרחב לבוא לתערוכה ולהיחשף לחיי החולה בטרשת נפוצה,  באמצעות העבודות" סיכמו המשתתפים בתערוכה.