אסף הרופא חדש באתר טיפול חדשני בערמונית מוגדלת

טיפול חדשני בערמונית מוגדלת

משמאל: בלוטת ערמונית תקינה. מימין: בלוטת ערמונית מוגדלת
 
צנתור טיפולי חדשני בערמונית מוגדלת באסף הרופא
 
ביחידה לרדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי אסף הרופא, מתקיים טיפול חדשני ובלעדי שנקרא צנתור ערמונית, הכולל את סגירת עורקי הערמונית וחסימת אספקת הדם שלה, במטרה להימנע מניתוח ולצמצם (או להפסיק) את לקיחת התרופות לשיפור ההשתנה.
בשיתוף פעולה בין היחידה לרדיולוגיה פולשנית והמחלקה האורולוגית מתבצעת בחודשים האחרונים חסימה ייחודית (סלקטיבית) של עורקי הערמונית, הזוכה לכינוי צנתור ערמונית. טכניקה זו המכונה:  PAE - Prostate Artery Embolization תופסת תאוצה בשנים האחרונות כחלופה טיפולית לניתוחי הערמונית למיניהם.

הפעולה מבוצעת בחדר צנתור ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ומבוססת על נתון פיזיולוגי מוכח שכאשר חוסמים את אספקת הדם לאונה המרכזית של הערמונית (זו שגורמת להפרעות הקשות בהטלת השתן) האונה מתכווצת באופן משמעותי ומאפשרת לגמול את הגבר מצורך בקטטר קבוע או לחזור להטלת שתן רגילה ללא  הפרעות המכניות המאופיינות ע"י BPH.

באירופה, בה טכניקה זו נפוצה, פורסמו עד כ-מעל 4000 מקרים כאשר רק בשני חולים היה סיבוך קל יחסית של חסימת עורק המזין קטע מהשלפוחית גם כן וגרימת נמק שטחי של דופן השלפוחית. טיפול זה מבוצע בהרדמה מקומית בלבד וללא כאבים כלל ניתן למנוע את חלק מהתופעות הלוואי השליליות של ניתוחי הערמונית (כולל צריבות בלייזר) ובעיקר ה"שפיכה לאחור" של הזרע בזמן מגע מיני ובנוסף אין צורך באשפוז ממושך או קטטר.

טיפול זה מומלץ לאנשים בעלי כלי דם תקינים (לא מסוידים כפי שנצפה בבדיקת CT טרום פעולה)  ולאנשים בהם הטיפול התרופתי השמרני לא עזר. אין מגבלה בגיל החולה אלה המצב כלי הדם של האגן דהיינו העצר הסתיידות בכלי הדם.

טכניקה זו גם מיוחסת בחולים עם קטטר קבוע ואשר מנסים לגמול אותם מצורך הקטטר. ההחלמה במקרים אלו קצרה משמעותית, וכמעט שלא מורגש הכאב.