אסף הרופא חדש באתר טיפול חדשני בערמונית מוגדלת

טיפול חדשני בערמונית מוגדלת

משמאל: בלוטת ערמונית תקינה. מימין: בלוטת ערמונית מוגדלת
 
צנתור טיפולי חדשני בערמונית מוגדלת במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
 
ביחידה לרדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), מתקיים טיפול חדשני ובלעדי שנקרא צנתור ערמונית, הכולל את סגירת עורקי הערמונית וחסימת אספקת הדם שלה, במטרה להימנע מניתוח ולצמצם (או להפסיק) את לקיחת התרופות לשיפור ההשתנה.
בשיתוף פעולה בין היחידה לרדיולוגיה פולשנית בראשותו של ד"ר זלמן יצחקוב והמחלקה האורולוגית בראשותו של פרופ' אמנון זיסמן, מתבצעת פעולה חדשנית לחסימה של עורקי הערמונית, הזוכה לכינוי צנתור ערמונית. טכניקה זו המכונה  PAE - Prostate Artery Embolization צברה תאוצה בשנים האחרונות כחלופה טיפולית לניתוחי הערמונית למיניהם.
 
הפעולה מבוצעת בחדר צנתור ביחידה לרדיולוגיה פולשנית ומבוססת על נתון פיזיולוגי מוכח שכאשר חוסמים את אספקת הדם לאונה המרכזית של הערמונית (זו שגורמת להפרעות הקשות בהטלת השתן) האונה מתכווצת באופן משמעותי ומאפשרת לגמול את הגבר מצורך בקטטר קבוע או לחזור להטלת שתן רגילה ללא  הפרעה.

טיפול זה מבוצע בהרדמה מקומית וטשטוש וללא כאבים כלל ניתן למנוע את חלק מהתופעות הלוואי של ניתוחי הערמונית (כולל צריבות בלייזר) ובעיקר ה"שפיכה לאחור" של הזרע בזמן מגע מיני. ההחלמה במקרים אלו קצרה משמעותית, וכמעט שלא מורגש הכאב.

באירופה בשנת 2018 הגוף האמון על פיתוח הנחיות הקליניות באנגליה (NICE) קבע לאחר מספר שנים של מעקב ובדיקת אלפי מקרים שהפעולה מקובלת לפתרון לבעיית הפרעות בהטלת שתן כתוצאה מהגדלה שפירה של הערמונית.