אסף הרופא חדש באתר יום עיון בנושא חיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי

יום עיון בנושא חיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי

 
יום עיון בנושא חיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי
 

ביום שישי (14.7) התקיים במרכז הרפואי תל השומר יום עיון תחת הכותרת "החיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי - חידושים, עדכונים, תובנות ומחלוקות", בו נטל חלק ד"ר צבי ואקנין, סגן מנהל מחלקת נשים ורופא בכיר ביחידה לגינקו-אונקולוגיה במרכז הרפואי אסף הרופא.

​ביום שישי (14.7) התקיים במרכז הרפואי תל השומר יום עיון תחת הכותרת "החיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי - חידושים, עדכונים, תובנות ומחלוקות". את הכנס ארגנו במשותף החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם והעריה והחברה הישראלית לגניקולוגיה של ילדות מתבגרות. בכנס נטלו חלק רופאים רבים בתחום וביניהם גם ד"ר צבי ואקנין, סגן מנהל מחלקת נשים ורופא בכיר ביחידה לגינקו-אונקולוגיה במרכז הרפואי אסף הרופא, המשמש בכובעו השני גם כיו"ר החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם והעריה.


הרצאתו של ד"ר ואקנין התמקדה בסקירת תוצאות מהעולם הנוגעות לחיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי, בדגש על יעילות ובטיחות. בהרצאתו חשף ד"ר ואקנין כי "העדויות שהצטברו עד כה ממעל 220 מליון מנות חיסון בכל רחבי העולם, מדגישים את יעילותו במניעת קונדילומות (יבלות חרוטיות באברי המין) ומצבים טרום סרטניים בצוואר הרחם, לצד בטיחותו, וזאת בניגוד לדיווחים לא זהירים בתקשורת". עוד הודגש כי התוצאות עדיין לא הבשילו לכלל הדגמה של מניעת סרטן צוואר הרחם, המתפתח לאחר שנים רבות, העדויות לכך יגיעו לכדי בשלות רק בשנים הקרובות, כמוכן הוצגו נתונים מעודדים דומים לגבי החיסון החדש שאמור להיכנס לארץ ב-2.2018, ומכסה כנגד 9 זנים (מהם 7 שנים אלימים).


הרצאות נוספות בכנס עסקו במצב בארץ בעקבות החיסון, בגישות השונות לחיסון ובאפידמיולוגיה של וירוס הפפילומה. בסיום הכנס התקיים שולחן עגול של כל הרופאים ובו הוצגו מקרים מאתגרים ואופן הטיפול בהם.


"מטרתם של כנסים אלו היא לא רק להעשיר את הידע המקצועי הרפואי של הרופאים העוסקים בתחום זה אלא גם להעלות את המודעות לחיסון כנגד נגיף הפפילומה באופן כללי", אמר ד"ר ואקנין, "כיו"ר החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם והעריה וכסגן מנהל מחלקת נשים במרכז הרפואי אסף הרופא, אני נתקל במקרים רבים של חוסר ידע והיכרות עם הנושא הן מהצד המטפל והן מהצד המטופל. זוהי חובתנו להעלות את נושא החיסון לסדר היום כדי להנגיש את הטיפול בתחום ולהפוך אותו למוכר יותר ומאיים פחות".