אסף הרופא חדש באתר הספרייה הרפואית - מתומכת למקדמת מחקר

הספרייה הרפואית - מתומכת למקדמת מחקר

צוות הספרייה של המרכז הרפואי אסף הרופא בראשותה של מירב בוך ארגן יום עיון שנושאו "הספרייה הרפואית - מתומכת למקדמת מחקר", במסגרת הכנס השנתי של טלדן, המיועד לקהילת עובדי המידע והידע בארץ ומתקיים זו הפעם ה 32 בתל אביב ובירושלים.
צוות הספרייה של המרכז הרפואי אסף הרופא בראשותה של מירב בוך ארגן יום עיון שנושאו "הספרייה הרפואית- מתומכת למקדמת מחקר", במסגרת הכנס השנתי של טלדן, המיועד לקהילת עובדי המידע והידע בארץ ומתקיים זו הפעם ה 32 בתל אביב ובירושלים.
 
צוות הספרייה ביקש להציף שלושה נושאים עיקריים:
 
  • מיהו קהל החוקרים/רופאים בארץ ומה הייחוד שלו?
  • מהו סל השירותים שצריכה להציע ספרייה רפואית שרוצה למצב עצמה כמקדמת מחקר?
  • שינוי בשיח (טרמינולוגיה) ומעבר מגישה ריאקטיבית לפרואקטיבית - מתומכת למקדמת מחקר.

 

יום העיון חולק ל-2 חלקים, כאשר בחלקו הראשון דובר על האתגרים שעומדים בפני חוקרים בעולם האקדמי המורכב כיום וחלקו השני של היום הוקדש לשיח פנימי של אנשי הספריות הרפואיות בנושא "מקום הספרייה בפיתוח שירותים המיועדים לקהל החוקרים".


פרופ' גלזרמן, ראש ועדת האתיקה של בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב הרצה על: "סוגיות של   authorship אשר הם בין הנושאים  השכיחים בפניות לוועדות אתיקה  במוסדות אקדמיים  ובערעורים בפני עורכי עיתונות מדעית.  נדון  באלה ונביא גם דוגמאות מתלונות  שהופנו לוועדת האתיקה של בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב".


ד"ר נועה לביד ממכון שמואל נאמן שליד הטכניון דברה על "מדדים ביבליומטריים מקובלים מסייעים לבניית הפרופיל המדעי של מדינה, ארגון ותחום לאורך זמן ובהשוואה בינלאומית". יודגש כי שימוש מושכל במדדים אלה מהווה כלי להערכת הפעילות המדעית ומאפשר זיהוי גורמים תומכים ומעכבים בצמיחת פעילות זו. לאחר הרצאתה נערך דיון במצב המדע בישראל בכלל ובתחום הרפואה בפרט.
ד"ר אילן יונגסטר מהיחידה לפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה באסף הרופא  הרצה על חוויותיו האישיות כרופא חוקר המנסה לשלב את שני העולמות (קליני ומחקר) בסביבת העבודה הלחוצה של מערכת הבריאות הישראלית.


נציג חברת OVID (מהמו"לים הגדולים בעולם בתחום הספרות הרפואית) הסביר על תהליך הפרסום של מחקר מנקודת המבט של המו"ל.
.
בחלק השני של היום, שירלי צור, מידענית רפואית בספרייה של אסף הרופא, דיברה על תוכן התפקיד שלה  וכיצד השתנה בשנים האחרונות לאור שינויים בעולם המחקר והפרסום וכן השתלבות הספרייה בעשייה הכלל ארגונית של בית החולים.


לאחר מכן נערך פאנל דינמי בהשתתפות מספר מנהלי ספריות רפואיות מבתי חולים ומהאקדמיה שמטרתו להציף פרויקטים, תהליכים ואתגרים לספרייה רפואית שרוצה למצב עצמה כמקדמת מחקר.

יושבות הראש של היום היו מירב בוך מנהלת הספרייה באסף הרופא  ומירה ליפשטיין, מנהלת הספרייה למדעי החיים והרפואה באוניברסיטת תל אביב