אסף הרופא חדש באתר שחזורי שד

שחזורי שד

מחקר חדש קובע:
 
שימוש בטכניקות מתקדמות בניתוחי שחזורי שד מאפשר הקטנת התחלואה והכאב לאחר הניתוח - ללא צורך באשפוז
 
המחקר, בו נטל חלק ד"ר עומר וולף, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא, קובע כי שימוש בטכניקת חסימה עצבית פריפרית ייחודית לפני ניתוח שחזור שד מקטינה את התחלואה והכאב לאחר הניתוח בקרב המנותחות ומאפשרת לשחרר אותן ללא צורך באישפוז!
 

​בשורה לנשים העוברות ניתוחי שחזור שד! מחקר חדש שפורסם במגזין הרפואי Plastic Reconstructive Surgery Journal המוביל בתחום הכירורגיה הפלסטית בעולם, קובע כי שימוש בטכניקת Paravertebral Block (חסימה עצבית פריפרית) לפני ניתוח שחזור שד מקטינה את התחלואה והכאב לאחר הניתוח בקרב המנותחות ומאפשרת לשחרר אותן ללא צורך באשפוז! על פי המחקר, בו השתתף גם ד"ר עומר וולף, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא, הטכניקה אמנם נחשבת למוכרת בקרב רופאים מרדימים אולם טרם הוכחה כיעילה בניתוחי שחזורי שד, משום המורכבות שכרוכה בביצוע מחקר מסוג זה. כעת מאמינים החוקרים כי הצליחו להוכיח שטכניקה זו יעילה והשימוש בה עשוי להקטין את התחלואה והכאב לאחר ניתוחים מסוג אלו ואף לאפשר ביתר קלות להשלים ניתוחים מסוג זה במסגרת אמבולטורית – ללא צורך באשפוז.


הזיהוי והאבחון המוקדם של סרטן שד, יחד עם טכנולוגיות חדישות שנכנסו לשימוש בשנים האחרונות, העלו את מספר הנשים העוברות כריתה ושחזור שד מיידי, לאחר סרטן שד או כטיפול מונע במידה ונמצאה נטייה גנטית. העלייה במספר הניתוחים, גורמת לחיפוש דרכים נוספות להקל על התהליך המורכב שעוברות המטופלות, תוך חתירה לשיפור תוצאותיו. מגמה נוספת הנמצאת ברקע למחקר זה היא העברת ניתוחים רבים בעידן המודרני למסגרת של ניתוחי יום ללא צורך באשפוז. אלו הן הסיבות שהובילו את החוקרים לביצוע המחקר, בו נטלו חלק 74 נשים אשר חולקו באקראי ל-2 קבוצות: אחת טופלה באופן שגרתי בניתוח לכריתה ושחזור שד תחת הרדמה כללית בעוד שהאחרת טופלה באמצעות טכניקה של חסימה פריפרית טרם ביצוע ההרדמה הכללית. הקבוצה השנייה נזקקה לפחות תרופות ורוב הנשים בה דיווחו על כאב מופחת לאחר הניתוח.


יש לציין כי המטופלות בקבוצה זו זכו למעקב קפדני גם כשחזרו לביתן וניכר כי גם הליך החלמתן מחוץ למסגרת הרפואית היה קל יותר והצריך מהן שימוש נמוך יותר בתרופות לשיכוך כאבים. יתרון נוסף בהליך זה הוא הירידה בבחילות ובהקאות והיכולת להשתחרר הביתה בשלב מוקדם לאחר הניתוח.


לדברי ד"ר וולף, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית, מחקר זה הינו ראשון מסוגו בעולם ותוצאותיו ישפיעו על מנותחות שד כבר בעתיד הקרוב: "באסף הרופא מתבצעים ניתוחים אונקולוגים מורכבים וביניהם ניתוחים לכריתה ושחזור סרטן שד. היום אנו יכולים להציע טכניקה אשר מקלה באופן משמעותי על המטופלת ומזרזת את חזרתה לחיי שגרה. טכניקה זו משנה את האופן בו נתפס הניתוח בקרב נשים רבות והיא הופכת אותו לפחות מפחיד עבורן".

 

לדברי ד"ר ולדיסלב גופמן, רופא מרדים במרכז הרפואי אסף הרופא, טכניקת חסימה עצבית פריפרית יעילה מאוד בניתוחי חזה וריאות, אולם לא נוסתה עדיין בניתוחי שחזור שד בישראל: "בדומה להרדמה אפידוראלית בחדר לידה, גם טכניקה זו מונעת מראש את הכאב אותו חשים העצבים טרם תחילת הניתוח. זאת ועוד, בטכניקה ייחודית זו יש יתרון בהשוואה לאפידורל בכך שלא נדרשת הכנסת צינורית לגוף והסיכוי לנפילת לחץ דם או סיבוכים דומים נמוך יותר. חשוב לזכור כי לפעולה זו השלכות חיובית גם על הכאבים שחווה המטופלת בתקופה שלאחר הניתוח ועשויה לשנות את האופן שבו חוות מטופלות רבות ניתוחים מסוג אלו".