נוירולוגיה

טיפול באומנות

טיפול באומנות הוא טיפול על רקע רגשי, שמטרתו היא לשפר את איכות חייו של המטופל ולמצוא דרכים אלטרנטיבות להתמודד ולחיות עם הבעיה
 

מהות הטיפול

טיפול באומנות מאפשר למטופל להביע את עצמו לא רק באמצעים מילוליים, אלא גם באמצעות שפה אומנותית. מהות השיחה עוסקת בהבעה האומנותית, כלומר, מה רצה המטופל לומר או להביע בעבודת האומנות, או דרך תהליך היצירה. בחדר הטיפול קיימים חומרי אמנות שונים, שבאמצעותם יוצרים המטופלים את היצירה. למטופל ישנה אפשרות לבחור את חומרי היצירה בהם הוא רוצה לעבוד ואת נושא העבודה שלו.
 
"אנשים רוצים לומר משהו. זו דרך לביטוי רגשות, שאיפות, חלומות ודברים שמטרידים אותנו" -מסכמת רוזן, המסייעת בהכוונה, בטכניקה ובאינטרפרטציה לדברים שעלו במהלך עבודת האומנות. בשיחה עולות שאלות כמו: "מה התכוונת לעשות"? "מה עולה מן הציור?" - והן מסייעות לדבריה של רוזן, להגיע לתת המודע של המטופל.
 
במסדרון בניין המכון מוצגת תערוכה מתחלפת של עבודות החולים המטופלים בתרפיה באומנות. מטופלי טרשת נפוצה מופנים לטיפול זה ע"י רופאי היחידה, כבעלי פוטנציאל לשיתוף פעולה בתחום תרפיה באומנות. הטיפול אינו מצריך ידע מוקדם בתחום האומנות. 

טיפול קבוצתי ופרטני

הטיפולים מתחלקים לשני סוגים: טיפול פרטני וקבוצתי. הטיפול הקבוצתי כולל כחמישה עד שישה מטופלים במסגרת מובנית של שעה וחצי למפגש, בעוד הטיפול הפרטני נמשך כחמישים דקות.
 
על ההעדפות השונות של המטופלים אומרת טלי רוזן, מטפלת באומנות במכון לטרשת נפוצה של המרכז הרפואי אסף הרופא כי: "ניתנת הבחירה לכל מטופל ליטול חלק בטיפול פרטני או קבוצתי. הגורם המשותף בקבוצה נוגע למחלת הטרשת הנפוצה. אנחנו מדברים על המחלה עצמה ואיך מתמודדים איתה, שומעים אחד את השני, מתייעצים ותומכים". הבחירה בסוג הטיפול היא כמובן אישית.