אסף הרופא פנימיות - חטיבה מחלות זיהומיות - יחידה חיסונים במרפאה למחלות זיהומיות
מחלות זיהומיות

חיסונים במרפאה למחלות זיהומיות

מדוע לחסן?

החיסונים הם אחד ההישגים הגדולים של הרפואה המודרנית, דרכנו היחידה לנצח בעתיד את החיידקים והנגיפים, למנוע מחלות ולהימנע מטיפולים מיותרים.
לכן אנו ממליצים לחסן את כולם, נגד כל שניתן ובזמן.
למרות שנוטים להאשים את החיסונים בתופעות שונות, נמצא שכמעט בכל המקרים אין שום קשר בין התופעות לחיסון. לרוב החיסונים כלל אין תופעות לוואי, לחלק קטן לעיתים מתרחשות תופעות מקומיות של כאב ונפיחות או חום, כמעט תמיד הם קלות וחולפות תוך יממה. אם התופעות נראות חריגות (בכי מוגזם וממושך, חום גבוה, הקאות, פריחות, תגובה קיצונית במקום החיסון), יש לדווח על כך לצורך תיעוד ולצורך החלטה על אופן המשך החיסונים.
אין לדחות חיסונים בגלל נזלת או מחלה שכבר חלפה (אפילו אם עדיין מטופלת). כפי שלא תשאירו ילד חשוף ללא מעיל בגשם, אין להשאירו חשוף ולא מחוסן. לעיתים יש לדחות או לשנות הרכב חיסון, אך זה יבוצע על ידי רופא הילדים או הרופא בתחנה לבריאות המשפחה. רישום ראוי של החיסונים חשוב, לכן יש להביא את פנקס החיסונים לכל חיסון או יעוץ בנושאי חיסונים. רוב החיסונים ניתנים בשגרה על ידי מערכת הבריאות וחיסונים חדשים נוספים אליהם מידי שנה. חלק מהם עדיין לא ממומנים על ידי סל התרופות אך הביטוח המשלים משתתף בעלותם.​

נגד מה מתחסנים?

  1. דלקת כבד נגיפית (צהבת) B  - מחלה שעוברת במגע קרוב ויחסי מין ועלולה לפגוע בכבד ולהביא לסרטן הכבד. כנגדה מתחסנים מיד לאחר הלידה, בגיל חודש ושישה חודשים, וכמעט אין תופעות לוואי. החיסון ENGERIX  ניתן כשגרה לילדים משנת 1992 בטיפת חלב ומומלץ גם לגדולים יותר להתחסן.
  2. החיסון המחומש INFANRIX  ניתן מגיל חודשיים, ארבעה חודשים, שישה חודשים ודחף מעבר לגיל שנה. דחף לחלק ממרכיבי חיסון זה ניתן בבית הספר. חיסון זה הדביר מחלות ילדים שנותרו רק  אצל כאלה שלא מתחסנים -  צפדת (טטנוס) , קרמת (דיפתריה), שעלת, שיתוק ילדים (פוליו), וחיידק בשם המופילוס אינפלואנזה שהיה עד לא מזמן המחולל העיקרי לדלקת קרום המוח בילדים. לעיתים התינוקות מגיבים לחיסון זה בחום וחוסר שקט.
  3. למניעת אדמת, חזרת וחצבת MMR  מתחסנים בגיל שנה ובבית הספר, מחלות אלה שכיחות באוכלוסיות לא מחוסנות וגורמות למחלות שלעיתים חמורות מאוד. לחיסון זה יתכנו תופעות של חום, פריחה ונזלת כשבוע-שבועיים לאחר הזריקה.
  4. חיסון כנגד דלקת כבד A מגן בפני מחלה נפוצה ומדבקת מאוד זו שעלולה להיות סוערת, ניתן בשגרת החיסונים מ- 1998 ומומלץ גם לבוגרים יותר. חיסון ה- HAVRIX ניתן בגיל שנה וחצי ושנתיים.
  5. חיסון כנגד אבעבועות רוח מונע סיבוכים שעלולים להתפתח ממחלה מאוד לא נעימה זו שלעיתים עלולה להיות מסוכנת. החיסון VARILRIX ניתן מגיל שנה בשילוב עם חיסון הMMR ויש לחזור עליו בגיל שש שנים להבטיח חיסוניות ארוכת שנים.
  6. חיסון נגד שפעת מחסן בפני שלושת הזנים הצפויים לאותו חורף, מומלץ לקטנים שמפיצים את המחלה לשאר בני הבית ולילדים הסובלים ממחלות ממושכות ומצבים רפואיים להם מחלת השפעת עלולה להיות מסוכנת ויש להגן עליהם מכל משמר. חיסון זה ניתן מידי שנה.
  7. חיסון נגד חיידק הסטרפטוקוקוס פנוימוניה - הפנאומוקוק הגורם העיקרי לדלקת ריאות, דלקת קרום המוח, דלקת אוזניים וזיהום סמוי בדם בתינוקות, ילדים ומבוגרים מונע מחלות רבות. כבר מזמן קיים חיסון המתאים לילדים ומבוגרים (PNEUMOVAX /PNEUMO23)  וכעת יש גם תרכיב המונע את המחלה בתינוקות בהם המחלה שכיחה וחמורה יותר. נמצא שהחיסון גם מונע העברה של החיידק לשאר בני המשפחה ומונע מחלות שעלולות להיות קשות אפילו אצל הסבים. מומלץ להתחיל בחיסון ה PREVENAR  המגן בפני 7 זני החיידק ובעתיד חיסון שיכיל זנים נוספים בשילוב עם חיסונים נוספים שיחסוך זריקות לילד, מגיל חודשיים במקביל לתכנית החיסונים הרגילה.
  8. נגיף הרוטה גורם למחלת שלשולים שעלולה לעיתים קרובות להיות חמורה בתינוקות קטנים. החיסון מצוין במניעת מחלה ניתן בטיפות דרך הפה מגיל 6 שבועות ומומלץ לתת גם אותו במקביל לתכנית החיסונים הרגילה בחודשים הראשונים. ROTARIX בשתי מנות וROTATEQ בשלוש.
  9. נגיף הפפילומה האנושי HPV  עובר ביחסי מין ומדביק כמעט את כולנו, רוב האנשים יפטרו מהנגיף אך לחלק עלול לגרום ליבלות באברי המין ולחלק מהנשים לדלקת ושינויים בצוואר הרחם עד כדי סרטן. חיסון נגד נגיף זה מאוד יעיל ובטוח, מומלץ לחסן בנות כמה שנים בטרם תחילת יחסי מין, כלומר בתחילת גיל ההתבגרות. ניתן להתחסן ב GARDASIL כבר מגיל 9 או CERVARIX מגיל 10 שנים בשלוש מנות. ​

יש לזכור

לעיתים יש לבדוק צורך בחיסונים נוספים שמחוץ לשגרה: במקרה של נשיכה או שריטה מבעל חיים לא מוכר, במקרה של פציעה, מחלה מדבקת בסביבה הקרובה, או לפני נסיעה לארצות אחרות (אפריקה, אסיה, מרכז ודרום אמריקה). או אוכלוסייה פגיעה מיוחדת (פגים). במקרים אלה ניתן לפנות למרפאה למחלות זיהומיות בילדים או למרפאת מטיילים.​