רפואה גרעינית

PET-CT במרכז הרפואי אסף הרופא

טכנולוגית ה-PET-CT הוכנסה לשימוש במרכז הרפואי אסף הרופא במאי 2013 ומעניקה כיסוי רפואי למאות מטופלים באזור השפלה והמרכז.
 
לפרטים וקביעת תור: 08-9779751/9

כללי

ברפואה גרעינית, מוזרקות מולקולות מסומנות עם חומר רדיואקטיבי (סמנים) לווריד פריפרי (לעיתים ניתן גם בנטילה דרך הפה או בשאיפה) ומועברים לזרם הדם. לאחר שהם מתפזרים בגוף ונספגים ברקמה, מבוצע הצילום, כאשר התמונה המתקבלת מאפשרת לאבחן את תפקוד הרקמה. הבדיקות הן פשוטות, בטוחות, בלתי פולשניות ואינן גורמות כאב או אי-נוחות לחולה. המכון לרפואה גרעינית במרכז הרפואי אסף הרופא עורך מגוון רחב של בדיקות הדמיה בתחום הרפואה הגרעינית כגון מיפוי עצמות, מיפוי לב, מיפוי מוח, מיפוי כליות, מיפוי ריאות, מיפוי תירואיד, מיפוי כבד וטחול ועוד. בדיקות אלו מבוצעות באמצעות מכשירי SPECT, SPECT-CT, ו- PET-CT. (ההבדל בין SPECT לבין ה-PET-CT הוא בסוג האיזוטופ  הניתן בבדיקה).

כיצד פועל ה-PET-CT?

​מדובר בבדיקות המשלבות את הדימות התפקודית של רפואה גרעינית (PET) יחד עם דימות אנטומית המבוססת על בדיקת CT. התמונות המשולבות המתקבלות מאפשרות הערכה טובה יותר לגבי פעילות של גידולים שונים, בעיקר גידולים סרטניים אותם ניתן לחשוף עוד לפני הופעת השינויים האנטומיים ברקמה. הרעיון מאחורי ה-PET-CT הוא התאמת הסמנים לבדיקה אותה אנו רוצים לבדוק. ייחודיותו של המכשיר טמונה ברגישותו הגבוהה לאיתור תהליכים בגוף בצורה מולקולארית (מה שנקרא בעגה הרפואית, דימות מולקולארית). המכשיר עושה שימוש במולקולות מסומנות בחומר רדיואקטיבי, שהגוף צורך באופן סדיר (ברוב המקרים מדובר בגלוקוז המוזרק לווריד) ועוקב אחריהן. כשעה לאחר שהחומר מוזרק לגוף המטופל, ניתן לבצע את הבדיקה. מכיוון שגלוקוז נצרך על ידי כל רקמות הגוף, הוא נקלט באיברי הגוף השונים, לרבות רקמות סרטניות, הצורכות יותר גלוקוז. יכולתו של ה-PET-CT לאתר תהליכים היפר-מטבולים (תהליכים עם צריכת גלוקוז מוגברת)  יחד עם התמונה האנטומית שמספק ה-CT מעניקים תשובה מהימנה ומדויקת יותר באשר לתהליכים בגופנו. 

יתרונות ה-PET-CT על בדיקות ה-CT וה-MRI

במקרים מסוימים עולה הבדיקה על בדיקת CT או MRI לבד כיוון שהיא מאפשרת תוצאות טובות יותר. הסיבה לכך קשורה לרזולוציית תוצאות הבדיקה, המאפשרות בדיקה מעמיקה יותר   באמצעות ה-PET-CT (למכשיר יש יכולת לאבחן מקרים ברגישות גבוהה יותר עקב רגישות לאיתור תהליכים בריכוז קטן פי 1000  מאלה הדרושים לאבחון באמצעות בדיקות MRI או CT). כך למשל, בשיטה זו ניתן לאבחן גרורות במח השלד, גם כאשר אין לכך עדיין עדות אנטומית ב-CT. ה-PET-CT מאפשר גם אבחון מחלת פרקינסון או אלצהיימר עוד קודם לביטוי הקליני של המחלה. כל אלו ניתנים לחיזוי באמצעות ה-PET-CT ולא באמצעות בדיקות ה-CT או ה-MRI לבדן.

קרינה רדיואקטיבית

​עדיין אין נתונים ברורים וחד משמעיים לגבי נזקי הקרינה שבבדיקות הדמיה בכלל ובדיקות PET-CT בפרט ולפיכך, כל בדיקה נשקלת לגופה ובהתאם למצבו הרפואי של הנבדק. ברוב המקרים, הנזק מהקרינה בטל בשישים אל מול הסיכון באי ביצוע הבדיקה. כך או אחרת, מדובר בחומר שהקרינה הנפלטת ממנו היא נמוכה ולרוב כלל איננה מסכנת את הנבדק. מכשיר ה-PET-CT במרכז הרפואי אסף הרופא צפוי לקבל בקרוב שדרוג משמעותי, שעדיין לא קיים במכשירים דומים אחרים בארץ, שיביא להפחתת הקרינה במכשיר ב-30%-40% וזאת ללא פגיעה באיכות התמונה.

PET-CT במרכז הרפואי אסף הרופא

טכנולוגית ה-PET-CT הוכנסה לשימוש במרכז הרפואי אסף הרופא במאי 2013 ומעניקה כיסוי רפואי למאות מטופלים באזור השפלה והמרכז. המכשור הקיים במרכז הרפואי אסף הרופא מאפשר בדיקות נוספות וחשובות, כגון צילום CT עם 64 פרוסות (תמונות של הגוף) – יתרון משמעותי בכל הקשור לבדיקות לב, הנמצא כל הזמן בתנועה ומצריך סנכרון שלו עם מכשיר הצילום. לדברי ד"ר חיים גולן, מנהל היחידה לרפואה גרעינית במרכז הרפואי אסף הרופא, בעתיד יהיה ניתן לבצע בדיקות CT של הלב.​