אסף הרופא דימות - מערך רפואה גרעינית - מכון
רפואה גרעינית

רפואה גרעינית - מכון

המכון לרפואה גרעינית במרכז הרפואי אסף הרופא, עושה שימוש בחומרים רדיואקטיביים (איזוטופים), לצורך דימות של איברים ומערכות שונות בגוף האדם, בכדי לאבחן מחלות והפרעות בתפקודם וכדי להשתמש בחומרים רדיואקטיביים אלו גם לטיפולים במחלות שונות, כמו מחלות אונקולוגיות.

דבר המנהל

"רפואה גרעינית היא תחום פורץ דרך ברפואה, אשר מאפשר לנו הרופאים - מבט אל רקמות גוף העמוקות, לבחינת תפקודן ואף למתן טיפול חודר וממוקד בעזרת קרינה" - מסביר פרופ' מוטי לורברבוים, מנהל המכון לרפואה גרעינית. ​

מטופלים

מלבד האבחונים השונים, מתבצעים במכון לרפואה גרעינית טיפולים בתכשירים רדיואקטיביים באופן אמבולטורי - במטופלים הסובלים ממחלות שונות של בלוטת התריס ופוליציטימיה, וכן במטופלים עם גרורות מפושטות בעצמות, באמצעות סטרונציום.​

ציוד ומתקנים

למכון שלוש מצלמות גמא, בעלות יכולת בדיקות בשיטת SPECT, מכשיר לבדיקת קליטה בבלוטת התריס, לבדיקות In-Vitro (נפח-דם ומבחן שילינג) וכן מכשיר לבדיקת אוורור ריאות באמצעות טכנאגז, לבירור של תסחיף ריאתי. לרשות המכון עומדים שני חדרי אשפוז ייעודיים לטיפול בחומרים רדיואקטיביים, וכן חדר 'חם' – בו מאוכסנים החומרים הרדיואקטיביים. בנוסף, קיים חדר קרדיולוגיה המצויד בהליכון ובמכשיר א.ק.ג, המהווה חדר מאמץ עבור בדיקות מיפויי לב, וכן חדר FDJ  -  חדר טיפולים עבור שהיית מטופלים העומדים בפני מיפוי מוח.

 

הצוות

המכון הינו אקדמי ומשתתף במתן הרצאות לרופאים בלימודי המשך, לבית הספר לאחיות, לרנטגנאים ולפיזיותרפיה. כמו כן, רופאי המכון משתתפים בצורה פעילה בכנסים בין לאומיים וארציים ומנהלים עבודות מחקר.

 
 ​ 

מהי רפואה גרעינית?

ברפואה גרעינית, מוזרקים החומרים הרדיואקטיביים לוריד פריפרי (לעיתים ניתן גם בנטילה דרך הפה או בשאיפה) ומועברים לזרם הדם. לאחר שהם מתפזרים בגוף ונספגים ברקמה, מבוצע הצילום, כאשר התמונה המתקבלת מאפשרת לאבחן את תפקוד הרקמה. הבדיקות הן פשוטות, בטוחות, בלתי פולשניות ואינן גורמות כאב או אי-נוחות לחולה.

 

כמות החומר הרדיואקטיבי המוזרק קטנה ומדודה, והקרינה שהנבדק נחשף אליה מועטה ביותר. חשוב לזכור, שהתועלת שמתקבלת מתוצאות הבדיקה עולה על הסיכון שבחשיפה לקרינה. יחד עם זאת, הכניסה למכון לנשים בהיריון אסורה. 

 

המכון לרפואה גרעינית עורך מגוון עצום של בדיקות הדמייה בתחום הרפואה הגרעינית, החל מסוגים שונים של מיפויי עצמות וכלה במיפויי אדרנלים ויתר גידולים. למכון התמחות מיוחדת בתחום דימות המוח, בשיתוף עם תא הלחץ של בית החולים. בדיקות נוספות מבוצעות בשיתוף פעולה עם מחלקות כירורגיה כללית, כירורגיה פלסטית וא.א.ג.
 
בתחום האנדוקרינולוגיה, מבוצעות כל הבדיקות בכל הקשור לבלוטת התריס ולבלוטת הפארא- תירואיד, ואף מבוצעים סימוני אדנומה של בלוטת הפארא-תירואיד - המאפשרים איתור אופטימאלי של הגידול, בכדי למזער את היקף הניתוח הנדרש ולקבוע את דרגת התפשטות המחלה בבלוטות הלימפה.
 
המכון משרת את כל מחלקות בית-החולים, וכן עורך בדיקות גם לחולים אמבולטוריים מקופות החולים השונות ולחולים המבקשים להיבדק באופן פרטי.

טיפולים ופרוצדורות

רשימת הבדיקות המבוצעות במכון:

 

  • מיפוי התריס
  • מיפוי לב
  • מיפוי ריאות
  • מיפוי עצמות
  • מיפוי מח