אסף הרופא דימות - מערך MRI - מכון
mri

MRI - יחידה

​יותר חדשני, יותר מרווח והרבה יותר ברור. המרכז הרפואי שמיר(אסף הרופא) מציג את מכשיר ה- MRI המתקדם ביותר בתחומו. עם מיפתח רחב יותר, נוחות מרבית למטופלים קלסטרופוביים, נבדקים כבדי משקל וילדים קטנים - הופך המכשיר למתחשב יותר עבור המטופל. כל זאת, לצד טכנולוגיה מתקדמת של סלילים מרובי ערוצים, המנפיקה תוצאות חדות וברורות ביותר.   

המכשיר יכול לבצע את כל סוגי הבדיקות, כולל כל הטכנולוגיות המתקדמות של MRI, ללא הזרקת גדוליניום. ריבוי הערוצים מאפשר את קיצור זמן הבדיקה. המכשיר קצר ורחב, והוא מאפשר לקצר את זמן הסריקה, במידת הצורך. למכשיר יש רזולוציה מאוד גבוהה, וללא פגיעה בשדה המגנטי שלו.  

אודות MRI

בדיקת MRI באמצעות תהודה מגנטית היא שיטת דימות של רקמות ואיברים, באמצעות סורק בתהודה מגנטית, העושה שימוש בשיטות דימות מתקדמות. בשיטה זו, ניתן לזהות מצבים פתולוגיים ושינוים מבניים באיברי גוף שונים, שאינם ניתן לזיהוי באמצעי אבחון אחרים. MRI משמש לאבחון נזקים ושינויים ברקמות רכות באיברי הגוף השונים, במפרקים ומבנה גרמי. הבדיקה אינה פולשנית ואינה מכאיבה.

להבדיל משיטות דימות אחרות, ה- MRI אינו עושה שימוש בקרינה מיננת של קרני רנטגן, אלא בתהודה מגנטית וגלי רדיו. לכן, הבדיקה נחשבת בטוחה מאוד ואפשרית גם לנשים בהיריון. המכשיר הוא מגנט עוצמתי, שאל תעלה במרכזו, מוכנס הנבדק לצורך ביצוע הסריקה. חוזק המגנט נמדד ביחידות של מגנטיות הנקראות טסלה (Tesla). עוצמתם של מכשירי MRI הנמצאים בשימוש כיום, נעה בין 1.50 טסלה ל- 3.0 טסלה. עיקרון הפעולה של מכשיר ה- MRI  מבוסס על אינטראקציה בין יוני מימן (פרוטונים) במולקולת המים, הנמצאות ברקמות הגוף. פעולת המכשיר גורמת לעירור (אקסיטציה) של יוני המימן בכיוון השדה המגנטי, למשך פרק זמן קצר. לאחר תום העירור, חוזרים יוני המימן לרמתם היסודית, ותוך כדי כך מהדהדים אנרגיה. אנרגיה זו נמדדת על ידי המכשיר ומתורגמת לתמונה ויזואלית. בהתאם למספר יוני המימן שעוברים עירור בכל רקמה ורקמה (כתלות בכמות המים באותה רקמה), כך יופיעו הבדלים ויזואליים, שיאפשרו הבחנה בין הרקמות השונות וכן בין מצבים פתולוגיים שונים, בתמונה המתקבלת.

התמונה המתקבלת ב- MRI היא ברזולוציה גבוהה מאוד. המכשיר מאפשר קבלת תמונות חתך של גוף הנבדק בכל מישור: אנכי, רוחבי ואלכסוני. ​

MRI - מתי כדאי?

מצבים בהם ניתן לבצע בדיקת MRI:

  • לאחר ניתוח מעקפים (גם ביצוע מיידי).
  • לאחר הכנסת תומכן או סטנט לכלי הדם הכליליים (הקורונריים).
  • מסתמי הלב המלאכותיים (הן המכניים והן הביולוגיים) אינם מהווים בעיה. ניתן לבצע בנוכחותם בדיקת MRI בטוחה. קיים סוג מסתם אחד, ישן יחסית, שאינו בשימוש כבר שנים (Edwards pre 6000 series) - הנחשב לא בטוח ב- MRI.
  • לאחר הכנסת מטריה / פילטר לווריד הנבוב התחתון.

 

מצבים בהם לא ניתן לבצע בדיקת MRI:

  • נוכחות קליפסים מהדקים על אנאוריזמות, שתוקנו במוח.
  • שתל (אימפלנט) כוכליארי באוזן.
  • קוצב לב הינו הוריית נגד יחסית. בדרך כלל, ניתן לבצע את הבדיקה (לאחר שיקול רפואי - הקובע כי היא חשובה ביותר לבירור הנבדק). יש לפנות למרכז רפואי גדול, שבו קיימת מרפאה אלקטרופיזיולוגית גדולה האמונה על הערכת הנבדקים לפני הבדיקה, לשם מעקב וניטור שלהם לאורך הבדיקה ולאחריה.
  • נוכחות רסיסי מתכת במקומות הקרובים לכלי דם גדולים, או בגלגל העין.
  • נוכחות קוצב לב זמני, או צנתרי ניטור זמניים, כגון: בלון באבי העורקים או צנתר סוון גאן בעורקי הריאה.

MRI במרכז הרפואי "אסף הרופא"

​מכשיר ה-MRI המצוי במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) הוא מכשיר חדשני בארץ ואף בעולם. מדובר במכשיר מתקדם של חברת Siemens, בעל 1.5 טסלה ו-48 ערוצי שידור וקליטה. למכשיר ישנם סלילים מרובי ערוצים, אשר מהווים חידוש בתחום ה- MRI; בניגוד לרוב המכשירים, אין צורך להחליף סליל במהלך בדיקה ספסציפית. בנוסף לכך, הסליל הינו קל משקל, באופן יחסי. מכשיר זה מאפשר הדמיה איכותית ויכולת לדמות איברים וכלי דם בצורה מיטבית, תוך קיצור זמן ביצוע הזריקה. 

חדשנות נוספת, היא המצלמה הממוקמת בתוך המכשיר. באמצעותה יכול הטכנאי לעקוב ולהתרשם ממצבו הכללי של המטופל. לנוחיות המטופל התווספו אורות ומאוורר, אשר נועדו להעניק תחושה פחות "מאיימת" - המצטיירת באופן טבעי עבור מי שחושש להגיע לבדיקת MRI. ייחוד נוסף של המתקן הוא מסילה צרה, אשר מבליטה מעט את גופו של הנבדק מחוץ למתקן. פונקציה זו נראית פשוטה לכאורה, אך בפועל גם היא מסייעת לנבדק להרגיש פחות לחוץ, היות והוא נחשף ליותר מרחב ואינו נמצא ב"מלכודת". דבר זה חשוב במיוחד במקרה של מטופלים קלסטרופוביים.

ייחודו המרכזי של המכשיר הוא המיפתח הרחב שלו. בעוד שברוב מכשירי ה-MRI - רוחב המיפתח הוא 60 ס"מ, הרי שבמכשיר ה-MRI של  המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) עומד רוחב המיפתח על 70 ס"מ. בכך, הוא מאפשר ביצוע של בדיקות ילדים ללא הרדמה, ובצורה זו, אף נחסך ביצוע הרדמה בילדים קטנים מאוד. כמו כן, מאפשר המיפתח הרחב של המכשיר שכיבה בנוחות; עובדה זו אינה דבר של מה בכך, שכן היא מאפשרת מלבד ביצוע בדיקות לנבדקים קלסטרופוביים, גם בדיקות לאנשים כבדי משקל (עד 250 ק"ג).  

משך זמן הבדיקה נע בין 30 ל-40 דקות, אך לעתים, יכול להגיע אף לשעה; כל זאת מתוך מטרה להציג תמונה מיטבית בפני הרופא שמנתח את תוצאות התמונה המתקבלת.