אסף הרופא דימות - מערך טומוגרפיה ממוחשבת CT - מכון
דימות

טומוגרפיה ממוחשבת CT - יחידה

היחידה לטומוגרפיה ממוחשבת במרכז הרפואי אסף הרופא, היא חלק מרכז ממערך הדימות המשוכלל של בית החולים. היחידה מבססת את פעילותה על מכשיר CT (טומוגרפיה ממוחשבת) חיוני ומתקדם, המאפשר לבצע אבחונים של האיברים הפנימיים של הגוף, דוגמת: כלי דם, עצמות ורקמות, בצורה מדויקת ומפורטת. 

דבר המנהל

"מידת הדיוק, המהירות והחדות שמאפשרות לנו הדמיות ה- CT, הן מדהימות, ובסופו של דבר הן מצילות חיים" - מסביר ד"ר פאול גוטליב, מנהל מערך הדימות.​

הבדיקה

הליך הבדיקה מבוצע על ידי מקור קרינה, שנע מסביב לחולה ומעביר קרני רנטגן דרך הגוף בזוויות רבות. אותות הקרניים קולטות גלאים ונשלחות למחשב משוכלל, לשם פענוח ויצירת הדמיה. מדובר בצילום לא פולשני, המעניק בסופה של הבדיקה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. משך הליך הצילום אורך מספר שניות בלבד. מכשיר ה- CT משמש להנחיה ולאבחון, במקרים בהם צילום הרנטגן אינו מספק.

המרכז הרפואי "אסף הרופא" מצויד במכשירי סי.טי מהמתקדמים ביותר בעולם. המכשיר ראשון הוא הפיליפס 64, שנמצא במיון ומיועד לטובת מטופלים במקרים דחופים. המכשיר השני, המתקדם יותר, הוא הפיליפס 256; זהו אחד המכשירים המהירים והחדישים ביותר' במסגרתו כמות הקרינה הנפלטת מופחתת בצורה משמעותית. בנוסף, צילום לב לדוגמא, ייערך כ- 2 שניות וצילום הבטן כ- 5 שניות. התוצאות המתקבלות הן תמונות מדויקות ואיכותיות.


סורק הסי.טי הוא מכשיר המצויד במיטה, עליה שוכבים המטופלים, ואשר ממוקמת בתוך חלל מרובע רחב. במהלך הבדיקה, ישכב המטופל על המיטה, כאשר פעולת הצילום תתבצע בצורה כזו שהמיטה תיכנס ותצא מספר פעמים אל תוך החלל המרובע - בו יתבצעו הצילומים. את הצילומים מתפעל איש הרנטגן המלווה את המטופל. המטופל ישכב לאורך הבדיקה על המיטה, כשהוא מתבקש להימנע מתזוזות ולהישמע להוראות איש הרנטגן המבצע את הבדיקה.

בבדיקות סי.טי מסוימות ישנו שימוש בחומר ניגוד, הצובע את כלי הדם והרקמות. כל מטופל ממלא את פרטיו על טופס, ולאחר מכן מקבל את חומר הניגוד. בבדיקות ספציפיות, כגון הבטן והאגן, יינתן למטופל חומר ניגוד בנוזל המאפשר הערכה טובה של הקיבה, המעי הדק והמעי הגס. המטופל יתבקש לשתות כ- 5 כוסות במשך שעתיים. ישנה חשיבות רבה בחלוקת כמות השתייה ככל האפשר, על מנת להשיג צביעה אחידה של המעי.


לעיתים, הבדיקה דורשת הזרקה תוך ורידית של יוד, במסגרתה מוחדר עירוי לווריד ביד. הזרקה זו של היוד תתבצע, כאשר הרופאים ירצו לעקוב אחר מחלות ממאירות. היוד המוזרק יצבע את האיברים הפנימיים וישפר את איכות הבדיקה. על המטופלים לדווח לפני ההזרקה על היסטוריה של מחלות כלשהן, במידה וקיימות בכדי למנוע תופעות לוואי. חשוב לציין, כי הזרקת היוד תלווה לעיתים בהרגשת חולשה וחום.

לאחר הבדיקה

לאחר הבדיקה (במידה והזריקו לכם יוד - מומלץ לשתות הרבה נוזלים). הצוות הרפואי ישגיח על המטופלים כמחצית השעה. לאחר מכן, המטופלים יוכלו להמשיך בשגרת יומם ללא כל בעיה. לאחר הבדיקה, יועברו התמונות לפענוח על ידי הרדיולוג המומחה ויגיעו כיומיים לאחר מכן.​

תיאום תור לבדיקה

לקביעת תור יש לשלוח הפניה למס' פקס: 08-9779831 או לפקס: 08-9778151. במקרים של בדיקות לרקמות הרכות כמו: CT מוח, CT בטן, CT ריאות ו- CT צוואר, יש לצרף בדיקות דם - כימיה (קריאטנין עדכני עד חצי שנה אחורה). על גבי הטופס יש לוודא מס' תעודת זהות קריא ומס' טלפון או פקס ליצירת קשר. הזימון יישלח בדואר למטופל תוך שבוע מקבלת הפקס.


לבדיקות רקמות רכות (בטן, צואר, חזה, מוח), יש להיות בצום מאוכל בלבד, כשלוש שעות לפני הבדיקה. ניתן ורצוי לשתות הרבה מים. תרופות ניתן ליטול באופן חופשי מלבד גליקופז'. למטופלים הנוטלים גליקופז, יש להפסיק התרופות יומיים לאחר הבדיקה ולחזור על בדיקות הדם כימיה (קריאטנין) יומיים לאחר בדיקת ה- CT. בכל מקרה, יש ליידע את הרופא המפנה בנטילת התרופה ולקבל ממנו הנחיות.

בהגעה למכון

לכל בדיקות ה- CT, יש לדאוג להביא טופס הפניה מרופא מפנה, טופס 17 עדכני עם הפניה לביה"ח "אסף הרופא" ובדיקות דם עדכניות למטפלים שנדרשו לכך. יש לדאוג להעתקים; לא ניתן לצלם העתקים במכון.

לבדיקת CT בטן, ישנה הכנה של כשעתיים וחצי במכון. במהלך ההכנה, יתבקש המטופל לשתות כליטר וחצי מים מהולים ביוד, גם אם המטופל רגיש ליוד. במקרים של רגישות ליוד ו/או אסטמה, יש ליידע את הרופא המפנה/משפחה, על מנת לקבל הכנה בסטרואידים, כ- 24 שעות טרם ההגעה למכון. על מטופלים עם ערכי קריאטנין גבוה (הפרעה בתפקוד הכלייתי), ליידע את הרופא המפנה, על מנת לקבל הכנה בהתאם לערכי ההפרעה. זמן ההמתנה טרם הבדיקה הינו כשעה. זמן הבדיקה הינו 1-10 דקות, בהתאם.


עם הגעתך למכון ה- CT, תידרש למסור את המסמכים הנדרשים (הפניה, טופס 17 ובדיקות דם). יש לדאוג להעתקים, היות ולא ניתן לצלם במכון. במקרים של בדיקות עם הזרקה, ירכיב הרופא מחט בווריד. במהלך הבדיקה, יוזרק חומר ניגודי (יוד) לגופך. התחושה בזמן ההזרקה היא חום מתפשט לכל הגוף. במקרים של תחושת חנק, גרד, התעטשויות מרובות או כל תחושה מוזרה אחרת, יש ליידע את הצוות במיידי. לאחר ההזרקה, תידרש להמתין כחצי שעה נוספת, על מנת לוודא שאינך מפתח רגישות לחומר.

 

בסיום הבדיקה, המטופל חוזר לביתו. הדיסק ועימו תשובה - נשלח הביתה בדואר רגיל, כשבוע עד עשרה ימים לאחר מכן.​

סוגי בדיקות

אנו מבצעים את כל סוגי בדיקות הסיטי, כולל: בדיקות מוח, צוואר, סינוסים, ארובות עיניים, בסיס הגולגולת, עמוד שדרה, חזה, בטן אגן, שרירים ועצמות.

 

 • CT לאיתור פוליפים וסרטן המעי הגס (קולנוסקופיה וירטואלית)
 • CT של בית החזה
 • CT  של הלב
 • CT  של כלי הדם
 • CT בילדים
 • CT  בטן ומערכת העיכול
 • CT  כליות ודרכי השתן
 • CT  של מערכת המין והרבייה
 • CT  של המוח
 • CT  של עמוד השדרה
 • CT  של מערכת השלד
 • ביופסיות בהנחיית CT
 • ניקוזים בהנחיית CT 
 • טיפול בכאב