מועדון יולדות

מיתוסים בהנקה

חלקם נכונים, חלקם לא. מיתוסים הקשורים בהנקה היו ונשארו מטרד עבור נשים רבות, אשר אינן בטוחות בנוגע לטיפול ביקר להם מכל. הנה קצת אמת על אותם מיתוסים טורדניים.   

פטמות

 1. "אני מנקה את הפטמות לפני כל הנקה" - אין צורך. הסבון מייבש את העור העדין.
 2. יש לי פטמות שטוחות. אני לא יכולה להניק" -  הפטמה היא רק נקודה שממנה יוצא חלב. חשוב שהתינוק יתפוס את ההילה ויחלוב אותה. עם הזמן הפטמה משנה צורה ומתארכת לצורה הנוחה לתינוק.
 3. "ההנקה כואבת" - קיימת רגישות קטנה בפטמות בימים הראשונים אחרי הלידה. כל כאב בפטמות מעבר לשבוע אחרי הלידה מעיד על אחיזה לא נכונה. חשוב להקפיד על תפיסה נכונה. הנקות קצרות לא יפתרו את הכאב.  

התינוק

 1. "אם אניק לפי דרישה אז יהיה לי ילד מפונק" -  הנקה היא לא רק אוכל אלא גם קשר מיוחד בין אם לרך הנולד. התינוק שהיה בתוך בטן אימו רגיל להקשיב לדופק אימו, לרעשים של המעי, הוא התרגל לריח ולטעם של מי שפיר שהם דומים לריח ולטעם של חלב אם. התינוק מרגיש בטוח ומוגן, אין שעון בהנקה והיניקה לפי הזמנים פוגעת בתפוקת החלב. התינוק יודע טוב מאוד מתי הוא רעב ומתי עליו לינוק.
 2. "הנקה לעיתים קרובות גורמת לתינוק כאבי בטן" - חלב אם המתאים ביותר לתינוק, מתעכל מהר בקיבתו בזכות המרכיבים שיש בחלב אם וכך לא גורם לכאבי בטן. הקיבה לא עובדת קשה והיא רגילה לעכל חלב אם ללא הפסקה.
 3. "נתתי לתינוק בקבוק אחרי ההנקה והוא סיים את כולו" – הנוזל מהבקבוק נשפך במהירות רבה, ולתינוק אין שליטה על המצב. נסי למלא את הבקבוק במים ולהפוך אותו. מה יקרה? הרבה פעמים התינוק פשוט נאלץ לבלוע את הנוזל למרות שכלל לא היה רעב.
 4. "מומלץ לתת לתינוק לשתות מים בימים החמים" -  חלב אם מורכב מ85%-90% של מים, לכן חלב אם מספק את צרכי התינוק גם בימים הכי חמים. ככל שתקופת ההנקה ממושכת יותר והתינוק בוגר יותר - החלב שומני יותר.  בשעות הערב, כהכנה לשנת הלילה, החלב גם כן שומני יותר. בקיץ החלב דליל יותר כדי לענות על צרכי הנוזלים של התינוק.
 5. "ברגע שהתינוק מסיים לינוק, אני מניחה אותו במיטה, הוא מתעורר, בוכה ורוצה לינוק. אין לי חלב" - חשוב להבין שתינוק יצא מרחם חמים ונעים לעולם מלא רעשים וריחות לא מוכרים. השד של אימו זה מקום הכי מוכר ומנחם עבורו. צריך לזכור שההנקה זו לא רק האזנה אלא גם הקשר בין אם לתינוק. חשוב כמובן לבדוק שהתינוק באמת מקבל את החלב.

כמות החלב

 1. "מומלץ לשתות 2 ליטר חלב כדי לייצר חלב אם " - כדאי לצרוך מוצרי חלב כחלק מתפריט מאוזן ובריא, כיוון שהם מקור טוב וזמין לסידן, אך אין צורך לשתות דווקא חלב.
 2. השדיים שלי קטנות אני לא יכולה לייצר מספיק חלב" - גודל השד תלוי בעיקר בכמות רקמת השומן והוא אינו מעיד על כמות החלב שהשד מסוגל לייצר. עם זאת יש הבדלים בכמות החלב הנאגרות בשדיים בין ההנקות אצל נשים שונות, ולכן יש נשים  שהתינוקות שלהן יינקו לעתים קרובות יותר בכדי לקבל את כמות החלב הנדרשת להם.
 3. "אני שואבת ולא יוצא לי חלב, כיצד אדע כמה חלב אני מייצרת?"– שאיבה אינה הנקה, ולכן הגוף צריך להסתגל למצב והדבר לוקח זמן. התינוק לעולם יינק יותר חלב, מאשר שימוש במשאבה המהירה ביותר.
 4. "בגיל 4 חודשים התינוק שלי מסרב לינוק. אולי נגמר לי חלב" - בגיל 4 חודשים התינוק פתאום מגלה את העולם ואת עצמו. חשוב להמשיך להציע לו להניק, להיות תמיד קרובה אליו ולא לעבור לבקבוקים. חשוב להמשיך לשמור על הספקת החלב ע''י שאיבות. חשוב לא לכעוס עליו ולא על עצמך. המשבר עובר תוך 3-4 ימים.
 5. "תינוקי לא עולה במשקל. כנראה שאין לי חלב או החלב שלי לא מספיק שומני"- הסיבה העיקרית לחוסר עלייה במשקל היא החיבור הלא נכון אל השד.
 6. "אני לא מרגישה את השד מתמלא בין ההנקות" –עם הזמן הגוף מתחיל לייצר חלב רק ברגע שתינוק מתחבר לשד.
 7. "הפסקתי להשתמש ברפידות הנקה, מפני שנגמרו לי הטפטופים, האם נגמר לי החלב?" –  השד לומד לייצר חלב לפי דרישה של התינוק, לכן מפסיקים הטפטופים. אין קשר בין הטפטופים לבין כמות החלב בשד.
 8. "ילדתי ואין לי חלב" – הגוף מייצר חלב עוד בהריון. קודם מגיע, החלב הראשוני שנקרא קולוסטרום, הוא מגיע בכמות קטנה ומותאם לצרכי התינוק. ביומיים הראשוניים היולדת לא מרגישה את היווצרות החלב. חלב בשל מגיע רק ביום השלישי שלאחר הלידה. 
 9. בהריון לא היה לי קולוסטרום, אז גם לא יהיה לי חלב אחרי הלידה" -  יש נשים שמתחילות להפריש קולוסטרום רק לאחר הלידה. אין שום קשר בין הפרשת קולוסטרום לפני הלידה לבין הצלחת ההנקה. הגוף מייצר קולוסטרום כבר בתחילת הריון, למקרה שתהיה לידה מוקדמת. אצל חלק מהנשים הקולוסטרום מטפטף מדי פעם ואצל חלקן לא. הקולוסטרום נמצא גם אם רואים אותו וגם אם לא.​

הכנות להנקה

 1. "אם ארצה להניק, אצטרך להכין את שדיי להנקה" -  כבר בהריון ההורמונים מכינים את השדיים להנקה. אין צורך בהכנות נוספות.
 2. "בהנקה מומלץ לאכול בשביל שניים" - חשוב להדגיש שאם מיניקה צריכה לאכול יותר מהרגיל, מומלצת תוספת של כ-300 עד 400 קלוריות ליום ובאופן כללי לא פחות מ-1800 קלוריות ביום. חשוב לציין כי ניתן לרדת במשקל בזמן ההנקה, אך חשוב להקפיד על תזונה מגוונת, לא להתחיל דיאטות. הירידה המומלצת במשקל היא חצי קילו בשבוע.

מחלות וניתוחים

 1. "אני חולה ולכן אסור לי להניק" – אם חולה כבר הספיקה להעביר מחלה לתינוקה לפני שהרגישה (חום, שיעול או קלקול קיבה), לכן ההגנה הכי טובה לתינוק נמצאת בחלב אם, האם כבר פיתחה נוגדנים לאותו וירוס.
 2. "ילדתי בניתוח קיסרי אז לא אוכל להניק" - תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי עלולים להיות ישנוניים עקב חומרי הרדמה שהם קיבלו בניתוח. ייתכן שהניתוח יגרום לעיכוב קל בהגעת החלב, לכן חשוב לחבר את התינוק אל השד מוקדם ככל שאפשר ולעזור לאם למצוא תנוחה נחה.

זמני הנקה

 1. "חשוב לעשות רווחים גדולים בין ההנקות על מנת שייווצר יותר חלב בשד" -  השד מעולם לא נשאר ריק. הוא עובד 24 שעות. תמיד יש יצור של חלב. אין כל הגיון לחכות כדי שהשד "יתמלא". שד מלא בחלב  מפסיק את עבודתו ולהיפך, בשד "ריק" ייצור החלב מתגבר. ברגע שהתינוק מתחיל לינוק, השד מתחיל לייצר עוד חלב. הנקות לעיתים קרובות גורמות לחלב להיות יותר שומני, לכן רצוי להמנע ממרווחי זמן גדולים מידי בין הנקות.
 2. "בתקופת ההנקה לא ניתן להרות"- רק אישה שמניקה באופן מלא (ללא תוספות או שימוש במוצצים) זוכה להגנה של 98% בפני היריון בששת החודשים הראשונים לאחר הלידה, כל עוד לא קיבלה את הוסת.
 3. "הנקות ליליות זה מיותר" - הנקות ליליות חיוניות להמשך הנקה מוצלחת ולשפע של חלב. הורמון שאחראי על ייצור חלב (הפרולקטין) מופרש בכמות גדולה יותר בלילה, ולכן הנקות לילה חשובות מאד בעיקר בתקופה הראשונה. 
 4. "עוד פעם חזרתי להניק בלילה" –  יש סיבות שונות ליקיצות ליליות ( פחדים, צמא, שיניים, חלום ועוד כמה סיבות).  אין קשר בין התעוררויות לבין כמות החלב שלך. בתקופת תחילת המוצקים תינוקות נוטים להשלים את הקלוריות החסרות בהנקות ליליות. 

תהליך ההנקה

"תינוקי יונק הרבה זמן וכך הוא פוצע אותי ומכאיב לי" -----  בהנקה לא מסתכלים על השעון. כשתינוק מסיים את הארוחה (הנקה) הוא משחרר את השד לבד. חשוב לשים לב שהתינוק מקבל את החלב. הפצעים והכאבים נוצרים מחיבור לא נכון אל השד.