אסף הרופא מרפאות ומכונים ייעוץ תרופתי (פרמקולוגיה וטוקסיולוגיה) - יחידה
היחידה לפרמקולוגיה קלינית

ייעוץ תרופתי (היחידה לפרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה)

המרכז לייעוץ תרופתי - (היחידה לפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה במרכז הרפואי "אסף הרופא") - קיים למעלה מ- 20 שנה, ואמון על ייעוץ תרופתי מורכב למחלקות בית החולים השונות, לקופות החולים ולקהל הרחב. הייעוץ הרפואי הניתן ביחידה, נחלק לשבעה תחומים עיקריים, בהם ייעוץ למינוני תרופות, הרעלות, תופעות לוואי ותגובות בין-תרופתיות. 
 
היחידה עוסקת בייעוץ ספציפי וממוקד לנשים מיניקות ובהריון, זאת באמצעות "ההריופון" ושירות Motherisk לתמיכה בנושא בחילות והקאות בהריון. בנוסף, מעניקה היחידה דגש נרחב לתחום צמחי המרפא ותוספי התזונה, אשר צובר תאוצה בשנים האחרונות.​

דבר המנהל

תרופות חדשות, צמחי מרפא, תוספי מזון ושילובי תרופות שונות, עלולים ליצור תופעות לוואי מסוכנות ביותר, עד כדי הרעלה של ממש" - אומר פרופ' מתי ברקוביץ, מנהל היחידה לייעוץ תרופתי.

אודותינו

היחידה לייעוץ תרופתי, על ענפי הייעוץ השונים הכלולים בה, עוסקת בפעילות מחקרית ענפה, המפרסמת פרסומים חשובים בשטחים מגוונים. פרסומים אלו משמשים לעזר רב לציבור הרחב הפונה ליחידה, ובפרט עבור אישה בהיריון ואישה מניקה. בימים אלו, עוסקת היחידה במחקר תרופתי בילדים בתחום הפרמקוגנטיקה, "רפואה אישית", קרי התאמת מינון התרופה למבנה הגנטי של הילד, וכן מחקרים שונים אודות תרופות בהיריון ובהנקה.  

מרכז חדש

היחידה לייעוץ תרופתי הובילה בעשור האחרון מהלך חשוב, בשיתוף עם אגף הרוקחות במשרד הבריאות וההסתדרות הרפואית בישראל.
ביוזמה משותפת זו, הוקם "המרכז הארצי לדיווחים על תופעות לוואי של תרופות, צמחי מרפא ותוספי תזונה";
זאת, מתוך מטרה לאתר ולזהות תרופות חדשות, בעלות תופעות לוואי לא מוכרות, או תוספי תזונה וצמחי מרפא בעייתיים או מסוכנים. הדיווח פתוח לאנשי מקצוע ולציבור הרחב, באמצעות אתר האינטרנט:
http://forms.gov.il/globaldata/getsequence/getsequence.aspx?formType=AdversEffectMedic@moh.gov.il

הצוות

צוות היחידה עובד בשיתוף פעולה עם מרכזים אחרים בארץ ובעולם ומציג את עבודותיו בכנסים ארציים ובינלאומיים. נוסף על הפעילות המחקרית, עוסק צוות היחידה בחינוך הצוותים הרפואיים, בהם רופאי משפחה, גניקולוגים, רוקחים ואחיות.​

סוג הייעוץ הניתן ביחידה

1. ייעוץ תרופתי כללי למינוני תרופות
2. תופעות לוואי של תרופות
3. תגובות בין - תרופתיות
4. תרופות בהריון
5. תרופות בהנקה
6. הרעלות
7. תגובות בין - תרופותיות לצמחי מרפא​

ייעוץ תרופתי בהיריון – "הריופון"

"ההריופון" מעניק ייעוץ על מידת הבטיחות או הסיכון בשימוש בתרופות, חומרים כימיים, צמחי מרפא, תוספי מזון וכן קרינה בהיריון; זאת על סמך מחקרים רפואיים. צוות של רופאים ורוקחים מיומנים, עונה של שאלות הנשים באמצעות הטלפון. השירות ניתן לגבי מגוון רחב של תרופות, בהן תרופות לבחילות והקאות בהיריון, תרופות פסיכיאטריות, תרופות אנטי-אפילפטיות ועוד. במקרים מסוימים, מוזמנות הנשים לבקר במרפאת "ההריופון", על פי תיאום מראש, ובעיקר בכל הקשור לבדיקת תרופות העלולות לגרום למומים בעובר, לתרופות חדשות או תרופות לטיפול במחלות כרוניות.
מוקד ה"הריופון" פועל בימים א' - ה', בין השעות: 14.00 - 08.00. טל': 08-9779309
 
בהמשך לשירות "ההריופון", נענית כל פניית אישה מניקה, המתלבטת לגבי טיפול תרופתי בהנקה. הייעוץ ניתן לגבי טיפול אנטיביוטי, טיפול להורדת לחץ דם, טיפול תרופתי לכאב, השפעת נטילת גלולות על חלב אם ועוד.