אסף הרופא מרפאות ומכונים שיניים - מרפאה הוראות לאחר טיפול כירורגי
שיניים

הוראות לאחר טיפול כירורגי

כיצד עליך לנהוג לאחר עקירה או כל ניתוח אחר בחלל הפה?

כללי

דימום, כאב ונפיחות במידה מסוימת הם תופעה נורמלית. צמצם את פעילותך למינימום במשך מספר שעות. המנע מאכילה, שתייה ודיבור מיותר. אל תשטוף את הפה ואל תצחצח שיניים במשך 24 שעות. פעילויות אלו עלולות למנוע יצירה של קריש הדם החיוני למהלך הריפוי התקין.
על מנת להקטין את הסיבוכים האפשריים להבטיח ריפוי טוב ומהיר, הישמע להוראות הבאות:

שליטה על דימום

עם סיום הפעולה, שמור על לחץ קבוע על האזור המדמם באמצעות  נשיכה על פד גזה שהונח במקום ע"י הרופא. הלחץ עוזר להקטין את הדימום ומאפשר יצירה של קריש דם באזור העקירה/הניתוח. הסר את פד הגזה בעדינות לאחר כ- 20 דקות. משך 24 שעות ניתן עדיין להרגיש רוק דמי בחלל הפה. במידת הצורך ניתן להניח שוב על האזור במדמם פד גזה או שקית תה. עם הפסקת הדימום ניתן לחזור לכללי היגיינה אורלית נכונים. 

הקלה על הכאב

עם סיום הפעולה יש להתחיל בלקיחת משככי כאבים על פי הוראות הרופא המטפל על מנת להקטין את אי  הנוחות העלולה להיווצר עם חלוף השפעת חומר האלחוש המקומי. שימוש בקרח יכול גם הוא לתרום בהקלה על אי הנוחות. אם הכאב נמשך לאחר 24 שעות יש להמשיך לקחת משככי כאבים.

הקטנת הנפיחות

עם סיום הפעולה יש להניח שקית קרח על האזור המנותח. יש להניח את הקרח למשך 20 דקות, להסיר אותו למשך 20 דקות, להניח שוב ל 20 דקות וחוזר חלילה. יש להמשיך נוהל זה ביממה הראשונה, על מנת למנוע התפתחויות של נפיחות ניכרת ואי נוחות. אין צורך להשתמש בקרח בתום היממה הראשונה. ניתן לצפות לנפיחות למשך 10 ימים עד שבועיים ולחום גוף של 38 מעלות.

חשיבות ההיגיינה האורלית

24 שעות לאחר הניתוח יש לשטוף את הפה בעדינות במי פה לפי הוראות הרופא המטפל. יש לחזור על השטיפה לאחר כל ארוחה או 4 פעמים ביממה למשך שבוע. שטיפת הפה חשובה ביותר מכיוון שהיא מסירה שאריות מזון וחיידקים מאתר העקירה או הניתוח, מונעת יצירת זיהום ומקדמת את תהליך הריפוי. יש להבריש את הלשון עם מברשת שיניים יבשה על מנת להקטין את סך כמות החיידקים בחלל הפה. יש להיזהר לא לפצוע את אזור העקירה או הניתוח. 

אכילה נכונה

אין לאכול או לשתות בשעתיים הראשונות. ביממה הראשונה יש לאכול אוכל רך וקר. יש להקפיד על שתייה מרובה הן בזמן הארוחות וגם ביניהן. יש להתחיל לאכול אוכל קשה רק במידה ולעיסתו מספיק נוחה.

הוראות מיוחדות לאחר עקירת שיניים כלואות

  • הוצאת שן כלואה הנה פעולה כירורגית. יש לצפות למהלך קשה יותר מהרגיל לאחר הניתוח, ולכן יש להקפיד הקפדה יתרה על ההוראות על מנת להימנע מסיבוכים.
  • חומרת הכאבים לאחר הניתוח תלוייה בדרגת הקושי של הפעולה ומצבך הפיזי. יש לקחת את משככי הכאבים בדיוק לפי ההוראות ולא להמתין לכאבים.
  • צפויה וריאביליות רבה בצורת הריפוי.
  • יש לצפות לנפיחות ניכרת. יש להקפיד על הנחת קרח על האזור המנותח כפי שכבר צויין.
  • יש לצפות לקושי בפתיחת הפה וקושי בבליעה.
  • לעתים עלול להישאר נימול בשפה או בלשון בצד המנותח, למשך תקופת זמן המשתנה מאדם לאדם.