אסף הרופא מרפאות ומכונים אלרגיה למזון - מרפאה
אלרגיה ואימונולוגיה

אלרגיה אימונולוגיה וריאות ילדים - מכון

המכון לאלרגיה אימונולוגיה וריאות ילדים במרכז הרפואי אסף הרופא הינו מכון ייחודי המשלב בתוכו רופאים מתחום האלרגיה בילדים ובמבוגרים ורופאים מתחום רפואת ריאות ילדים.
 
 
 שילוב ייחודי זה נותן לרופאי המכון אפשרות לטפל במגוון מחלות משני תחומים אלה כולל אסתמה, מחלות אלרגיות (נזלת אלרגית, אלרגיה לתרופות וכו'), ומחלות חסר חיסוני בילדים ובמבוגרים וכן במחלות ריאה בילדים (דלקות ריאה חוזרות, ומחלת ריאות כרונית של פגים).
 
 
 בנוסף לפעילותו השוטפת, מפעיל המכון גם מרפאה ייחודית בארץ לטיפול באלרגיה למזון.  זוהי המרפאה היחידה בארץ שבה מטופלים ילדים ומבוגרים עם אלרגיות מסכנות חיים למזונות

בדיקות וטיפולים

 • תבחיני עור לאלרגיה - תבחינים אלה מבוצעים כחלק מתהליך האבחון של נזלת אלרגית, אלרגיה למזון, ואלרגיה לעקיצות חרקים. התשובות מתקבלות במקום בתוך 20 דקות.
 • תבחין מטלית - תבחינים אלו מבוצעים במסגרת בירור של דלקת אלרגית למגע. במסגרת תבחינים אלו יונחו מדבקות על גב המטופל והוא יונחה לשוב למכון לאחר 2-3 ימים אז יוסרו המדבקות ותינתן התשובה.
 • תפקודי ריאות - במסגרת האבחון והמעקב אחר חולים עם אסתמה מבוצעים במכון תפקודי ריאות כולל תגר מאמץ ותגר מתכולין.
 • חיסונים לאלרגיה - חיסונים ניתנים בצורת זריקות תת-עוריות למגוון אלרגנים נשאפים (וכן לעקיצות חרקים) במסגרת טיפול לנזלת אלרגית ואסתמה. חיסונים לאלרגיה הינם תהליך ממושך הכולל זריקות שבועיות ובהמשך מספר חודשים ובהשך זריקות חודשיות במשך 3-5 שנים. יעילות החיסונים גבוהה.
 • תגרים - תגרים מבוצעים על מנת לאשש קיום אלרגיה למזון או תרופות. במסגרת התגר נחשף המטופל למנות עולות של המזון או התרופה החשודים תחת השגחה רפואית על מנת לבחון אם מתפתחת תגובה.
 • טיפולים ב - IVIG - חולים עם מחלות חוסר חיסוני הנזקקים לטיפול חודשי - אימונוגלובולינים מגיעים למכון למעקב וקבלת טיפול זה.
   

  ​​המרפאה לטיפול באלרגיה למזון

  ​​המרפאה לטיפול באלרגיה למזון באסף הרופא הוקמה בשנת 2010 וטיפלה עד כה בלמעלה מ- 900 ילדים ומבוגרים. 
  במרפאה מטפלים באלרגיות לחלב, לבוטנים, לביצים, לשומשום ולאגוזים.
  הטיפול הינו אישי ומותאם לכל מטופל. 
   
  אחוזי ההצלחה של המרפאה משתנים בהתאם לסוג המזון ונעים בין 85-90% להגעה למנה "מגינה"ובין 60% ל- 85% להגעה לצריכה חופשית של המזון האלרגני.
   

  אלרגיה למזון

  אלרגיה למזון קיימת בכ- 2-3% מהאוכלוסיה.
  למרות שכל מזון יכול להיות אלרגני, אלרגיה למזון שכיחה בעיקר במזונות מסוימים – חלב, בוטנים, ביצים, שומשום, אגוזים, ודגים. בעת חשיפה למזון האלרגני, אנשים עם אלרגיה למזון עלולים לפתח פריחה, נזלת, שיעול, כאבי בטן והקאות.
  תגובה קשה עשויה להתבטא באודם מפושט, מצוקה נשימתית, כאבי בטן עזים ואף אובדן הכרה. התגובה עלולה להיות מסכנת חיים. לפיכך, אנשים הסובלים מאלרגיה למזון נדרשים להימנע לחלוטין מצריכת המזון האלרגני וחייבים לשאת עימם מזרק אפיפן למקרה של תגובה קשה בעת חשיפה אקראית.
   
  חלק מהאלרגיות למזון חולפות עם הגיל. החלמה כזאת מתרחשת בעיקר באלרגיה לחלב ובד"כ עד גיל 4 שנים. במזונות אחרים שיעורי ההחלמה נמוכים יותר.
  מעבר לסכנה שבחשיפות אקראיות, אנשים בעלי אלרגיה למזון סובלים מירידה משמעותית באיכות החיים בעיקר בשל חרדה מפני תגובות והמגבלות החברתיות באכילה מחוץ לבית.

  תוכנית הטיפול - אלרגיה למזון

  במסגרת הטיפול הבסיסי מגיעים המטופלים ל- 5 מחזורי טיפול המתקיימים במסגרת  אישפוז יום. 
   המחזורים הראשון והשני הם של 4 ימים, השלישי של 3 ימים, והרביעי והחמישי בני יומיים.
  במסגרת היום הראשון לטיפול נעשים תבחיני עור לאלרגיה, תפקודי ריאות (לאסטמתיים בלבד) וקבלת שיחת הסבר על מהלך התוכנית. לאחר מכן יחל תגר למזון האלרגני שתכליתו היא קביעת סף התגובה של המטופל.
   ביום השני נעשה תגר מקוצר שמטרתו מציאת המנה המרבית הבטוחה של המזון אשר לא תגרום לתגובה.
  ביום השלישי נעשה תגר מקוצר נוסף שתכליתו הבטחת מרווח בטוח בין שתי מנות של המזון האלרגני.
  היום הרביעי מהווה סימולציה של הטיפול הביתי ובו מקבל כל מטופל שתי מנות של המזון האלרגני בכמות שאותה הוא מיועד לקבל בבית.
   
  כל מטופל מקבל בסיומו של יום זה מנות אשר אותן יצרוך בבית במהלך החודש, וכן תרופות והדרכה של "מקרים ותגובות" וכיצד להתנהל במסגרת הטיפול בבית ובמקרה של תגובות. כל מטופל מקבל קישור לאתר הדיווחים של המרפאה שבו הוא נדרש לדווח לרופאי התוכנית על המנות הניתנות בבית וכמובן במידה ויש תגובות.
  צוות התוכנית עוקב באופן רציף אחר הדיווחים וזמין לסייע בעצות והנחיות
  במידת הצורך, צוות התוכנית זמין גם בטלפון.
   
  בחודש השני שב המטופל ל- 4 ימי תגר נוספים במסגרת של אשפוז יום שבמהלכן נעשית עליה במנת הסף של עד פי 4 לעומת המנה מהסבב הראשון
  בחודשים הבאים נמשכת התקדמות הדרגתית במכפלות שונות. בהמשך יגיע
  המטופל לביקור של יום אחד בחודש בהן נמשכת התקדמות הדרגתית במנות עד הגעה ליעד.
  המטרה הראשונית של התוכנית היא להביא את המטופל לצריכת מנה קבועה של המזון האלרגני שתגן עליו במקרה של חשיפות אקראיות. המטרה בהמשך היא להגיע לעמידות מלאה שבה המטופל יכול לצרוך את המזון האלרגני באופן חפשי.
   
  *הטיפול אינו כלול בסל הבריאות או ממומן ע"י הביטוחים המשלימים 

  מה עוד צריך לדעת?

  מעקב ומנת אחזקה
  המידע הקיים כיום אינו מאפשר לקבוע מי עבר "ריפוי" (האלרגיה לא תחזור גם את תופסק צריכה קבועה של המזון האלרגני)  ומי רק עבר " דיכוי" (היעדר התגובות מותנה בנטילה קבועה של המזון האלרגני). עקב כך, אנו ממשיכים להמליץ לכל מסיימי הטיפול לצרוך את המזון האלרגני באופן קבוע כמנה יומית בכמות המינימלית הדרושה על מנת לשמר את העמידות. בבוטנים למשל מדובר על צריכה קבועה של 4 בוטנים בלבד. אנו מזמנים את כל המטופלים לאחר חצי שנה לביקורת ממועד סיום הטיפול.
   

  מה עוד עלול לקרות במהלך הטיפול והסיבות לכישלון בטיפול

  תגובות אנאפילקטיות:
  תגובות אלו כוללות תגובות המתרחשות מיד או סמוך לאחר החשיפה למזון האלרגני. תגובות אלו כוללות פריחה, נזלת, שיעול, קוצר נשימה, צפצופים, כאבי בטן, הקאות ועוד והן עשויות להתרחש אצל כל מטופל ובכל שלב של הטיפול. הן מתרחשות יותר בשלבים הראשונים ופחות בהמשך. כל מטופל עובר הדרכה על זיהוי טיפול בתגובות אלו.

  תגובות אאוזינופיליות:
  כ- 6-8% מהמטופלים פיתחו תגובה אאוזינופילית (כאבי בטן והקאות ללא קשר למנה היומית של המזון האלרגני, המלוות בד"כ בעליה במספר האאוזינופילים בדם). תופעות אלו חלפו בהמשך הטיפול עם הפחתת המנה לתקופה מוגבלת, ולאחר מכן ניתן היה להמשיך בטיפול ללא חזרה של התגובה.

  קושי פסיכולוגי:
  למטופלים רבים יש קשיים בנטילת המנה היומית, אם בשל חרדה שהשתרשה בהם לאחר שנים של הימנעות או מכיון מכיוון שהמזון האלרגני אינו טעים להם ועשוי לגרום לתחושת עקצוץ בלשון. חשוב להכין את הילד לטיפול, ולהסביר לו את חשיבותו. ניתן להתייעץ עם הדיאטניות לגבי דרכים להפחתת העקצוץ בלשון.
   
  התורים לטיפול והתנאים במכון
  קיימים מספר מרכזים בארץ אשר מציעים כיום טיפולים לבעלי אלרגיה למזון תוך שימוש במוצרי מזון עם אלרגניות מופחתת (אפויים), בעיקר לחלב וביצה המתאימים לילדים עם אלרגיה יחסית קלה. אנו מברכים על כל ניסיון לטפל בילדים עם אלרגיה למזון בכל מרכז. למטופלים עם אלרגיה קשה יותר, ולאלה עם אלרגיה למזונות אחרים, אין עדין מקום נוסף שבו ניתן לקבל טיפול מלבד המרכז הרפואי אסף הרופא. עקב כך, הביקוש לטיפול רב והתורים הם ארוכים. אנו מקווים לעבור בשנה הקרובה למקום מרווח יותר עם תנאים משופרים, על מנת שנוכל להעניק טיפול למספר רב יותר של מטופלים ומקווים שבחודשים הקרובים נוכל להרחיב את הטיפול ולקצר את התורים. 
   
  תוצאות הטיפול
  באופן כללי, מתוך אלה שכבר סיימו את הטיפול, 85% מהמטופלים מגיעים לצריכה מוגבלת או מלאה של המזון האלרגני ו- 15% אינם מצליחים בטיפול. להלן גרפים המתארים את ההצלחה לפי מזונות.

  צוות המכון

   

  צוות המכון הינו צוות מקצועי ורב תחומי הכולל רופאים, אחיות, דיאטניות ועוד. ​
   
  רופאים:
  ד"ר ארנון אליצור, מנהל המכון, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה, מומחה ברפואת ריאות ילדים
  ד"ר מיכאל לוי, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה
  ד"ר מייקל גודלברג, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה, מומחה ברפואת ריאות ילדים
  ד"ר ליאת נחשון, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה
  ד"ר עדי כהן, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה
  ד"ר נעמה אפשטיין ריגבי, מתמחה באלרגיה ואימונולוגיה
   
  אחיות:
  גב' מיכל מזרחי, אחות אחראית
  גב' ריקה פונטרומולי
  גב' איריס פנחסי
  גב' נטלי  גרינגלז
  גב' דבורה אינדיג
   
  תפקודי ריאות:
  גב' בירגריט מרכוס
  מר איגור שפירא
   
  דיאטניות:
  גב' קרן גולובוב
  גב' מור כרמל
  נועה רוזנשפיץ

  מזכירות:
  גב' חסיה דואני, מרכזת התוכנית
  גב' תהילה אברג'יל 

  טפסים להורדה

  ידיעות מהתקשורת

  המכון לאלרגיה בחדשות ערוץ 10
  כתבה ששודרה בחדשות ערוץ 10 בנושא אלרגיות ורגישות למזון בתאריך 28.10.17
   
  המכון לאלרגיה בחדשות ערוץ 2
   כתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2  בנושא טיפול לאלרגיות לילדים ונוער בישראל בתאריך 26.9.17
   
  כתבה שפורסמה ב"ישראל היום" 2.9.16 : "בן אכל אכל אגוזים ונרפא מהאלרגיה הקשה אליהם  לאחר טיפול חדשני בביה"ח אסף הרופא, שבמהלכו נחשף בן לאגוזים, הוא אינו זקוק עוד לסייעת".  
   
  כתבה שפורמה באתר "מאקו" 29.5.16 : אלרגיה למזון - אפשר להירפא מזה
  הם מפחדים ללכת לימי הולדת, הוריהם מסתכלים על כל שקית אוכל שמגיעה לידיים שלהם והאויב הכי גדול שלהם זה במבה. אלרגיה לבוטנים זו בעיה שפוגעת באיכות חייהם של ילדים ומבוגרים כאחד – מרפאה אחת באסף הרופא יכולה לרפא אתכם מזה