אסף הרופא מרפאות ומכונים אלרגיה למזון - מרפאה
אלרגיה ואימונולוגיה

אלרגיה אימונולוגיה וריאות ילדים - מכון

המכון לאלרגיה אימונולוגיה וריאות ילדים במרכז הרפואי אסף הרופא הינו מכון יחודי המשלב בתוכו רופאים מתחום האלרגיה בילדים ובמבוגרים ורופאים מתחום רפואת ריאות ילדים.

 

 
 שילוב יחודי זה נותן לרופאי המכון אפשרות לטפל במגוון מחלות משני תחומים אלו כולל אסתמה, מחלות אלרגיות (נזלת אלרגית, אלרגיה לתרופות וכו'), ומחלות חסר חיסוני בילדים ובמבוגרים וכן במחלות ריאה בילדים (דלקות ריאה חוזרות, מחלת ריאות כרונית של פגים)

 

 

  בנוסף לפעילותו השוטפת, מפעיל המכון גם מרפאה ייחודית בארץ לטיפול באלרגיה למזון.  זוהי המרפאה היחידה בארץ בה מטופלים ילדים ומבוגרים עם אלרגיות מסכנות חיים למזונות שונים.   

 

 

 

 

 

בדיקות וטיפולים

 • תבחיני עור לאלרגיה - תבחינים אלה מבוצעים כחלק מתהליך האבחון של נזלת אלרגית, אלרגיה למזון, ואלרגיה לעקיצות חרקים. התשובות מתקבלות במקום בתוך 20 דקות.
 • תבחין מטלית - תבחינים אלו מבוצעים במסגרת בירור של דלקת אלרגית למגע. במסגרת תבחינים אלו יונחו מדבקות על גב המטופל והוא יונחה לשוב למכון לאחר 2-3 ימים אז יוסרו המדבקות ותינתן התשובה.
 • תפקודי ריאות - במסגרת האבחון והמעקב אחר חולים עם אסתמה מבוצעים במכון תפקודי ריאות כולל תגר מאמץ ותגר מתכולין.
 • חיסונים לאלרגיה - חיסונים ניתנים בצורת זריקות תת-עוריות למגוון אלרגנים נשאפים (וכן לעקיצות חרקים) במסגרת טיפול לנזלת אלרגית ואסתמה. חיסונים לאלרגיה הינם תהליך ממושך הכולל זריקות שבועיות במשך מספר חודשים ובהשך זריקות חודשיות במשך 3-5 שנים. יעילות החיסונים גבוהה.
 • תגרים - תגרים מבוצעים על מנת לאשש קיום אלרגיה למזון או תרופות. במסגרת התגר נחשף מטופל למנות עולות של המזון או התרופה החשודים תחת השגחה רפואית על מנת לבחון אם מתפתחת תגובה.
 • טיפולים ב - IVIG - חולים עם מחלות חוסר חיסוני הנזקקים לטיפול חודשי אימונוגלובולינים מגיעים למכון למעקב וקבלת טיפול זה.
   

  ​​המרפאה לטיפול באלרגיה למזון

  ​​המרפאה לטיפול באלרגיה למזון באסף הרופא הוקמה בשנת 2010 וטיפלה עד כה בלמעלה מ- 900 ילדים ומבוגרים. 
  במרפאה מטופלות אלרגיות לחלב, בוטנים, ביצים, שומשום ואגוזים.
  הטיפול הינו אישי ומותאם לכל מטופל. 
   
  אחוזי ההצלחה המרפאה של שתנים בהתאם למזון ונעים בין 85-90% להגעה למנה "מגינה"ובין 60% ל- 85% להגעה לצריכה חופשית של המזון האלרגני.
   

  אלרגיה למזון

  אלרגיה למזון קיימת בכ- 2-3% מהאוכלוסיה.
  למרות שכל מזון יכול להיות אלרגני, אלרגיה למזון שכיחה בעיקר במזונות מסוימים – חלב, בוטנים, ביצים, שומשום, אגוזים, ודגים. בעת חשיפה למזון האלרגני, אנשים עם אלרגיה למזון עשויים לפתח פריחה, נזלת, שיעול, כאבי בטן והקאות.
  תגובה קשה עשויה להתבטא באודם מפושט, מצוקה נשימתית כאבי בטן עזים ואף אובדן הכרה ועשויה להיות מסכנת חיים. לפיכך, אנשים הסובלים מאלרגיה למזון נדרשים להימנע לחלוטין מצריכת המזון האלרגני וחייבים לשאת עימם מזרק אפיפן למקרה של תגובה קשה בעת חשיפה אקראית.
   
  חלק מהאלרגיות למזון חולפות עם הגיל. החלמה כזו מתרחשת בעיקר באלרגיה לחלב ובד"כ עד גיל 4 שנים. במזונות אחרים שיעורי ההחלמה נמוכים יותר.
  מעבר לסכנה שבחשיפות אקראיות, אנשים בעלי אלרגיה למזון סובלים מירידה משמעותית באיכות החיים בעיקר בשל חרדה מפני תגובות והמגבלות החברתיות באכילה מחוץ לבית.

  תכנית הטיפול - אלרגיה למזון

  מסגרת הטיפול הבסיסי מגיעים המטופלים ל- 5 מחזורי טיפול המתקיימים במסגרת  אישפוז יומי. 
   המחזורים הראשון והשני הם של 4 ימים, השלישי של 3 ימים, והרביעי והחמישי בני יומיים.
  במסגרת היום הראשון לטיפול נעשים תבחיני עור לאלרגיה, תפקודי ריאות (לאסתמתיים בלבד) וקבלת שיחת הסבר על מהלך התוכנית. לאחר מכן יחל תגר למזון האלרגני שתכליתו קביעת סף התגובה של המטופל.
   ביום השני נעשה תגר מקוצר שמטרתו מציאת המנה מירבית הבטוחה של המזון אשר לא תגרום לתגובה.
  ביום השלישי נעשה תגר מקוצר נוסף שתכליתו הבטחת מרווח בטוח בין שתי מנות של המזון האלרגני.
  היום הרביעי מהווה סימולציה של הטיפול הביתי ובו מקבל כל מטופל שתי מנות של המזון האלרגני בכמות ובמרווח אותן הוא מיועד לקבל בבית.
   
  כל מטופל מקבל בסיומו של יום זה מנות אשר אותן יצרוך בבית במהלך החודש, וכן תרופות והדרכה של "מקרים ותגובות" וכיצד להתנהל במסגרת הטיפול בבית ובמקרה של תגובות. כל מטופל מקבל קישור לאתר הדיווחים של המרפאה בו הוא נדרש לדווח לרופאי התוכנית על המנות הניתנות בבית וכמובן במידה ויש תגובות.
  צוות התוכנית עוקב באופן רציף אחר הדיווחים וזמין לסייע בעצות והנחיות.
  במידת הצורך צוות התוכנית זמין גם בטלפון.
   
  בחודש השני שב המטופל ל- 4 ימי תגר נוספים במסגרת של אישפוז יום במהלכן נעשית עליה במנת הסף של עד פי 4 לעומת המנה מהסבב הראשון.
  בחודשים הבאים נמשכת התקדמות הדרגתית במכפלות שונות.
  המטרה הראשונית של התכנית היא להביא את המטופל לצריכת מנה קבועה של המזון האלרגני שתגן עליו במקרה של חשיפות אקראיות. המטרה בהמשך היא להגיע לעמידות מלאה בה המטופל יכול לצרוך את המזון האלרגני באופן חפשי.
   
  במידה והמטרה לא מושגת במסגרת 5 הסבבים הראשונים של הטפול נתן להירשם לטיפול המשך של יום-יומיים בחודש בהן נמשכת התקדמות הדרגתית במנות עד הגעה ליעד.
   
  *הטיפול אינו כלול בסל הבריאות או ממומן ע"י הביטוחים המשלימים. 

  צוות המכון

  צוות המכון הינו צוות מקצועי ורב תחומי הכולל רופאים, אחיות, דיאטניות ועוד. ​
   
  רופאים:
  ד"ר ארנון אליצור, מנהל המכון, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה, מומחה ברפואת ריאות ילדים
  ד"ר מיכאל לוי, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה
  ד"ר מייקל גודלברג, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה, מומחה ברפואת ריאות ילדים
  ד"ר ליאת נחשון, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה
  ד"ר עדי כהן, מומחה באלרגיה ואימונולוגיה
  ד"ר נעמה אפשטיין ריגבי, מתמחה באלרגיה ואימונולוגיה
   
  אחיות:
  גב' מיכל מזרחי, אחות אחראית
  גב' ריקה פונטרומולי
  גב' איריס פנחסי
  גב' נטלי  גרינגלז
  גב' דבורה אינדיג
   
  תפקודי ריאות:
  גב' בירגריט מרכוס
  מר איגור שפירא
   
  דיאטניות:
  גב' קרן גולובוב
  גב' מור כרמל
  נועה רוזנשפיץ
   
  מזכירות:
  גב' חסיה דואני, מרכזת התוכנית
  גב' תהילה אברג'יל

  טפסים להורדה

  ידיעות מהתקשורת

  כתבה שפורסמה ב"ישראל היום" 2.9.16 : בן אכל אכל אגוזים ונרפא מהאלרגיה הקשה אליהם

   לאחר טיפול חדשני בביה"ח אסף הרופא, שבמהלכו נחשף בן לאגוזים, הוא אינו זקוק עוד לסייעת

   לעיון בכתבה לחץ כאן

   

  כתבה שפורמה באתר "מאקו" 29.5.16 : אלרגיה למזון - אפשר להירפא מזה

  הם מפחדים ללכת לימי הולדת, הוריהם מסתכלים על כל שקית אוכל שמגיעה לידיים שלהם והאויב הכי גדול שלהם זה במבה. אלרגיה לבוטנים זו בעיה שפוגעת באיכות חייהם של ילדים ומבוגרים כאחד – מרפאה אחת באסף הרופא יכולה לרפא אתכם מזה

  לעיון בכתבה לחצו כאן