10 עובדות על כאבי ראש

כאבי ראש תוקפים את רובנו בשלב כלשהו בחיים והטענה היא שמחצית מן האוכלוסייה סובלת מכאב ראש לפחות פעם בשנה. כאבי ראש מאז ומתמיד נחשבו כאחת הסיבות השכיחות ביותר לפניה לרופא משפחה ומהווים גורם מוביל בהגבלה בתפקוד, באיכות חיים נמוכה ובסבל מתמשך של המטופל ושל מקורביו.
 
 • כאבי ראש תוקפים את רובנו בשלב כלשהו בחיים והטענה היא שמחצית מן האוכלוסייה סובלת מכאב ראש לפחות פעם בשנה. כאבי ראש מאז ומתמיד נחשבו כאחת הסיבות השכיחות ביותר לפניה לרופא משפחה ומהווים גורם מוביל בהגבלה בתפקוד, באיכות חיים נמוכה ובסבל מתמשך של המטופל ושל מקורביו.
 • מאז ראשית המאה ה 19 ניתן היה לספק לסובלים משככי כאבים אך בעבר מגוון הטיפולים השכיחים לכאבי ראש כללו שריפה וכוויות של הקרקפת, קשירה של חפרפרת מתה לראש, רחצה באמבט חם עם דבש או לחילופין אמבט עם צלופחים מחשמלים. במקרים הנדירים בהם שיטות אלה לא צלחו, הטיפול לבחירה היה קידוח של חורים בגולגולת "לשחרור הלחץ" או להסרת "אבנים"... מקרה קלאסי בו הניתוח הצליח והחולה לא שרד או לחילופין החליט להפסיק להתלונן על כאבי הראש...
 • ארגון הבריאות העולמי מגדיר ארבע קטגוריות של כאבי ראש עיקריים, והם כוללים את המיגרנות, כאב ראש "מתחי", כאב ראש "מקבצי" וכאבי ראש שניוניים על רקע בעיות אחרות כגון דלקות, שבץ, יתר לחץ דם, גידולים או אף שימוש לא נכון בתרופות. לפני שמאבחנים באיזה קטגוריה של כאבי ראש מדובר מוודאים שאין "דגלים אדומים" , סימני אזהרה שמצריכים בדיקה ובירור מהיר.
 • דגלים אדומים לכאבי ראש - במידה ומתקיים אחד או יותר מהדגלים האדומים שצוינו לעיל יש למהר ולהיבדק:
  • כאב ראש חדש שמחמיר
  • כאב ראש חדש אחרי גיל 50
  • כאב ראש שמחמיר במאמץ
  • כאב ראש שמעיר משנת לילה
  • כאב ראש שמלווה בהקאות ,סחרחורות, חום או בלבול
  • כאב ראש שמלווה בהפרעה בראיה או רגישות לאור
  • כאב ראש המלווה ברגישות וקשיחות צווארית, קושי בדיבור או הליכה
  • כאב ראש המלווה בשינוי במנח הפנים או ביכולת לחייך, לחשוק שפתיים, לעצום עיניים, להרים גבות או להזיז את הלשון.
 • מיגרנה - מיגרנות לרוב מתחילות בגילאים 35-45 פי 2 אצל נשים לעומת גברים, עם ייסוד גנטי ברור בתוך משפחות. בחלק מן המקרים ישנם סימנים מקדימים להופעת המיגרנה (אאורה) כגון הפרעות בראיה, חולשה, בחילה ולעיתים אף תחושת שיתוק ועקצוצים בחצי פנים וגוף. ההתקפים לרוב אינם שכיחים אך נמשכים לאורך מספר שעות ולעיתים אף ימים ומתמקדים בצד אחד של הראש. מקובל לחשוב שמיגרנות מתרחשות עקב התרחבות של כלי הדם במוח אך מחקרים עדכניים מצביעים על מכאניזם הורמונאלי ועל מולקולות תשדורת בין עצבים (נוירותרנסמיטורים) כגורם הבעייתי. כלומר זה לא כלי הדם אלא העצבים במוח שמייצרים את המיגרנה. בהתאם לכך פותחו תרופות חדשות לטיפול במיגרנה ולמניעתה. טיפול תרופתי שכזה ניתן לקבל אצל נוירולוגים המתמחים בכאבי ראש. למרות הקושי להבין את המכאניזם המדויק של המיגרנות אנו יודעים שמזון מלוח, קפה, אלכוהול, לחץ נפשי, חוסר שינה, שינויים הורמונאליים וגירויים חיצוניים (אור חזק, רעש וכ"ו) יכולים לגרום להתקף מיגרנה.
 • כאב ראש "מתחי" - כאבי ראש על רקע "מתחי" הם הכאבים השכיחים ביותר, לרוב מתחילים בגיל הנעורים והיחס בין נשים לגברים הוא 3: 2 . הכאב לרוב בשני צידי הראש, ההתקפים יכולים להגיע מספר פעמים בחודש ולרוב אינם אורכים יותר ממספר שעות. המונח כאב "מתחי" נגרם מתחושת המתח והלחץ סביב הראש המאפיינת סוג כאב זה. בשנים האחרונות הכיר ארגון הבריאות העולמי בכך שחלק מכאבי הראש המתחי נובעים מהקרנות כאב משרירי הצוואר והעורף ומכאן החשיבות של טיפול והרפיית הצוואר להקלה בסוג זה של כאבי הראש. כיום מקובל לייחס תת קטגוריה ספציפית לכאב הראש ממקור צווארי ולאתר בצוואר ובשרירים העוטפים אותו את מקור ההקרנה של כאבים לראש. מעבר לבעיות צוואריות, כמובן שהתייבשות, הפרעות בראיה ולחץ נפשי גם הם תורמים לכאבי ראש ממקור מתחי.
 • כאב ראש "מקבצי" הינו כאב ראש נדיר המאופיין בכאב נקודתי לרוב סביב העין הנמשך באופן רצוף מספר חודשים ותוקף בעיקר גברים. המכאניזם הפועל כאן מורכב מבעיות בכלי הדם במוח, תהליכים דלקתיים והפרעה במערכת החיסון. בנוסף לכאבים נוצרת גם הפרעה בתפקוד מערכת העצבים האוטונומית שמתבטאת בריבוי דמע , נזלת כרונית , דלקות עיניים ואף אוזן וגרון. גם במקרים האלו ישנם טיפולים לזמן ההתקף (אחד המוצלחים ביותר זה חמצן דרך מסכה בעיקר בלילה) וטיפולים למניעה. גם במקרים אלה האמונים על טיפולים אילו הם הנוירולוגיים.
 • הקבוצה הרחבה ביותר של כאבי הראש כוללת בתוכם כאבי ראש שניוניים (כאשר כאב הראש הוא מישני לבעיה אחרת). כאבי ראש מישניים יכולים לנבוע משימוש ייתר במשככי כאבים, טיפולים הורמונאליים, מחלה ויראלית כגון שפעת, צריכת אלכוהול, סיניסוטיס, כאבי שיניים ולסתות, הפרעות ראיה, דום נשימה במהלך שינה, דלקת בכלי הדם ברקה, גידולים או תהליכים שתופסים מקום בגולגולת ויתר לחץ דם. כמובן שאבחנה מדויקת של הגורם הראשוני לכאב הראש נדרשת כאן וטיפול בגורם לרוב מפסיק את כאבי הראש.
 • דוקטור אולי תשלח אותי ל-CT - פעמים רבות מגיעים המטופלים בבקשה לביצוע CT או MRI לראש ולצוואר בתקווה למצוא את הגורם לכאבי הראש. רובם המכריע של הבדיקות חוזרות ללא ממצאים והן כלל אינן מיועדות לאבחון של מרבית כאבי הראש. הסיבה העיקרית להדמיה מתקדמת של הראש (CT / MRI ) נועדה לשלול כאב ראש שניוני על רקע מחלות ובעיות שונות בגולגולת.
 • בנוסף לטיפולים התרופתיים ישנן הוכחות מחקריות לכך שטיפולים להקלה במתח נפשי ולחץ כגון ביופידבק, עיסויים, פסיכוטרפיה והיפנוזה יכולים גם הם לעזור. במקרים בהם הכאב נובע מבעיה צווארית הטיפולים כגון דיקור, שיאצו פזיוטרפיה מרפאת כאב וכירופרקטיקה הוכחו כיעילים. בכל מקרה ולפני הכל חשוב לאבחן במדויק את מקור הכאב לפני תחילתו של כל טיפול.