אסף הרופא מרפאת ריפוי בעיסוק נגישות השירות

נגישות השירות

נגישות הינה אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או המופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם, והכל באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי
בשנת 1998 נחקק בישראל "חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות", מטרת החוק:
" להגן על כבודו וחירותו של אדם עם מוגבלות ולעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה, בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו"
בשנת 2005 נוסף לחוק פרק הנגישות. נגישות הינה  "אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או המופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם, והכל באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי"
החוק מחייב ארגונים בהנגשת השירותים והמקומות בהם ניתן שירות לאנשים עם מוגבלות, שכן נגישות היא אחד מהתנאים הבסיסיים למימוש זכותם של אנשים עם מוגבלות.
מטרת העל בהתערבות ריפוי בעיסוק הינה סיוע לאדם בכל גיל, להשתתפות פעילה בעיסוקים מהם עבודה, לימודים, פעילויות יום יום, חברה ופנאי, עם ולמרות מוגבלותו. אחת הדרכים להשגת עצמאות בתפקוד הינה הנגשת סביבת האדם.
מקצוע הריפוי בעיסוק מסייע לאנשים עם מוגבלות מוטורית, חושית, קוגניטיבית, תקשורתית ו/או נפשית, זמנית או קבועה,  לעסוק בדברים שהם רוצים וצריכים לעשות, זאת בעזרת הערכה וניתוח של אותם עיסוקים והבנה מה מסייע או מפריע לבצעם.
הגורמים המסייעים או המעכבים יכולים להיות פנימיים - קשורים לאדם עצמו או גורמים חיצוניים כגון חסמים פיזיים, תרבותיים וחברתיים.
 

התערבות ריפוי בעיסוק בתחום הנגישות:

  •  שיפור ושימור מיומנויות ביצוע
  •  התאמת אביזרים וטכנולוגיה מסייעת
  •  התאמת הסביבה
  •  מניעת מוגבלות ע"י תכנון מוקדם של הסביבה
  •  קידום בריאות- הדרכה, ייעוץ והעלאת מודעות
  •  סיוע אנושי- הדרכת מטפל עיקרי
  •  תקשורת ומידע- הנגשת המידע לאדם ו/או משפחתו.
  •  ייעוץ הדרכה והכוונה לאנשי מקצוע, מוסדות ושירותים ציבוריים.

 

משנת 2007 פועלת במרכז הרפואי ועדת נגישות רב צוותית
 
ללומדה בנושא נגישות השירות לחץ כאן
לנייר עמדה בנושא נגישות השירות לחץ כאן