אסף הרופא מעבדות - אגף גנטיקה - מכון
גנטיקה

גנטיקה - מכון

המכון הגנטי במרכז הרפואי אסף הרופא עוסק בזיהוי, מניעה ופתרון של בעיות בגנטיקה רפואית, החל בזוגות לפני תכנון משפחה, הריונות הדורשים בירור, וילדים ומבוגרים עם בעיות גנטיות.

 

למכון רופאים מומחים בגנטיקה, יועצות גנטיות, מעבדות רפואיות לכרומוזומים וביולוגיה מולקולארית המשתמשים בטכלוגיות על מתקדמות ומעודכנות.

דבר המנהל

המוטו שלנו הוא מתן שירות לחולה תוך מקצועיות ללא פשרות, השקעת כל המאמץ והמשאבים הנידרשים למיצוי הבעייה, הכל כדי להגיע לאיבחון, טיפול ומניעת המחלה הגנטית. במקרים רבים הבירור חוצה יבשות היות ובריאותו של המטופל היא הצלחתנו.

מטופלים

למכון מגיעות משפחות המבקשות לאתר מחלות גנטיות נדירות אך גם שכיחות יותר. מטרת הבירור לאתר נשאות לפגם גנטי בזוגות לפני תכנון משפחה, או בירור בפרטים שלהם או שבמשפחתם ישנה מחלה גנטית, וזאת כדי לזהות המוטציה הגנטית ולמנוע הישנותה בדורות הבאים. מגיעים גם מטופלים עם ממאירויות שונות או סיפור ממאירות משפחתית, על מנת לאתר הפגם הגנטי ולפעול באופן מונע להישנות.

חוזקות המכון

   
המכון מתגאה ביכולת איבחון בשיטות היי-טק בגנטיקה רפואית עדכנית, במאגרי המידע המייחדים את המכון, בבדיקות ספציפיות שנעשות רק כאן, ובתוצרת של צאצאים בריאים רבים במשפחות עם פגם גנטי קשה.
 
רופאי המכון נבחרים מידי שנה ברשימות הרופאים הטובים ביותר בתחומם, למכון פירסומים בז'ורנלים מובילים בעולם, והוא זוכה מענקי מחקר של המדען הראשי וקרן דו לאומית ישראל-ארה"ב. כמו כן, המכון מסונף לאוניברסיטת תל אביב, ומתמחים בו רופאים, סטודנטים ויועצות גנטיות.
 

ציוד ומתקנים

  • מעבדה ציטוגנטית – לבירור הפרעות כרומוזומליות (במי שפיר, סיסי שליה, דם) ובדיקות FISH, המאתרות פגעים כרומוזומיים במהירות. לאחרונה הוקם המערך לאיתור פגמים מזעריים בשיטת צ'יפ גנטי (CMA או CGH). 
  • מעבדה מולקולרית – לבירור מוטציות ב-DNA, לסיקור גנטי לפני הריון לבני הזוג ובדיקות דיאגנוסטיות מתוחכמות למחלות מיוחדות.

הצוות

 בצוות הרפואי נמצאים פרופ' רייש מנהלת המכון, שלושה רופאים מומחים ברפואת ילדים ובגנטיקה רפואית, יועצות גנטיות מוסמכות, ואחיות שהוכשרו לתחום הגנטיקה. את המעבדות מפעילים אנשי צוות פארארפואי  כשבראש כל מעבדה עומדת PHD מומחית לתחום.
 

צפו בראיון עם פרופ' רייש בנושא גנטיקה