אסף הרופא טיפול נמרץ - יחידות טיפול נמרץ לב - מחלקה
טיפול נמרץ לב

טיפול נמרץ לב - מחלקה

מחלקת טיפול נמרץ לב בבית החולים אסף הרופא, היא חוד החנית ברפואה הדחופה של מחלות הלב.

כללי

​מחלות לב, הן הגורם העיקרי לתחלואה ולתמותה במדינות המתועשות, בהן ישראל. למעלה מ- 25 אלף ישראלים לוקים מדי שנה באוטם שריר-הלב - הידוע יותר כהתקף לב.

 

לצד העלייה במספר החולים, ישנה בשנים האחרונות ירידה משמעותית בתמותה, זאת הודות לטיפול רפואי יעיל מאוד בשנים האחרונות, הכולל שילוב של הגעה מיידית לעזרה רפואית, צנתור לב דחוף, במטרה להרחיב את החסימה העורקית, ותרופות חדשניות להמסת קרישי דם ונוגדני טסיות.

דבר המנהל

"אנחנו פה, על מנת לסייע למטופלים ולמשפחותיהם לצלוח בשלום את המשבר הבריאותי הקיצוני שהם חווים. אנחנו מציעים את המיטב המקצועי והאנושי של הצוות הרחב, בכדי להתגבר יחד על המכשולים שעומדים לפנינו עד להחלמה. חשוב מאוד להבין, שבעת אירוע חריג, לזמן יש משמעות ואסור להזניח אותו. כל דקה חשובה לשימורו של שריר הלב ולהפחתת הנזק המוחי. יש לפנות מיד לעזרה רפואית, שכן בכך אנחנו מתמחים" - אומר ד"ר אלכס בלאט, מנהל מחלקת טיפול נמרץ לב.​

הצוות

הצוות במחלקת טיפול נמרץ לב נחשב ל"סיירת הרפואית" של בית החולים, זאת לאור המיומנות והידע הרב של אנשי הצוות הרפואי והסיעודי במחלקה. הרופאים הבכירים הם פנימאים וקרדיולוגים, עם התמקדות בתת-תחום רלוונטי, כגון: פולשנות, הפרעות קצב והדמיה לא פולשנית. לצידם, עובדים מתמחים בקרדיולוגיה, שהם מומחים ברפואה הפנימית. למרבית עובדי הצוות הסיעודי - תואר שני והסמכה כבוגרי קורס טיפול נמרץ ארצי.

טיפולים

מחלקת טיפול נמרץ לב מיומנת ביותר בטיפול באוטם שריר הלב, בהפרעות קצב קטלניות, תסחיף ריאתי ואי ספיקת לב חריפה וכרונית. בטיפול במחלות אלו, המוטו של הצוות הרפואי הוא "זמן הוא שריר", כלומר כל דקה חשובה בשימורו של שריר הלב, ועל כן רופאי המחלקה עומדים בקשר רציף עם האמבולנס בזמן הגעת המטופלים למחלקה ובכך מצילים חיים.

 
המחלקה מתמחה גם בטיפול בקירור, אשר מצמצם באופן משמעותי את הנזק המוחי שעלול להיגרם למטופל, אשר עבר החייאה מוצלחת. טיפול זה דורש מיומנות רבה ואינו נפוץ בקרב המרכזים הרפואיים בישראל.​

פרוצדורות

  • צנתור דחוף לטיפול באוטם חד בשריר הלב
  • ניטור המודינמי פולשני בהערכת לחץ ריאתי מוגבר
  • היפוך חשמלי אלטקטיבי 
  • ניקור פריקרדיאלי 
  • בלון פועם תוך ותיני 
  • קיצוב לב זמני 
  • מתן טיפול להמסת קרישי דם
  • טיפול בקירור לאחר החייאה