אסף הרופא מידע למטופל הנגשה לבעלי מוגבלויות

נגישות לבעלי מוגבלויות

ההבנה ההולכת וגדלה, בדבר הצורך בניודם של אנשים בעלי מוגבלויות שונות, צברה תאוצה יתרה בשנים האחרונות. המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) שם לו למטרה מרכזית - את נושא הנגשתם של אנשים מוגבלים, ולשם כך השקיע למעלה ממיליון שקלים בשיפורם, הנגשתם והתקנתם של אמצעים משוכללים ביותר, בתוככי בית החולים ובדרכי הגישה אליו. כל זאת, מתוך מטרה עליונה של סיוע למתקשים בניוד והכוונה - לקבל טיפול הולם וראוי, כפי שמקבלים אנשים מן השורה הבאים בשערי המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא).   

 

חדש בשמיר (אסף הרופא): זימון תורים לבעלי מוגבלויות באמצעות האינטרנט, ללא טלפונים!
שלחו לנו מייל לכתובת Zimuntorim@asaf.health.gov.il ונשמח לעמוד לשירותכם ולסייע לכם!

מתאמת שפת הסימנים

בצוות הנגישות התקשורתית של בית החולים הוקצה תפקיד של מתאמת שפת הסימנים, שעוסקת באיתור מכשולים ושיפור איכות השירות למטופל החרש/כבד שמיעה והותקנו בעמדות הקבלה ברחבי בית חולים מכשירים לשיפור השמיעה. אתר בית החולים הונגש ותוגבר בסרטון הסברה בשפת הסימנים ובאפשרות להזמנת תורים באמצעות דואר אלקטרוני.

במידת הצורך ניתן ליצור קשר עם מתאמת שפת הסימנים של הבית חולים המתפקדת גם כאחות במיון נשים, אשר תעזור בתקשורת בשפת הסימנים בכל שעות היממה,

מתקן נחייה לעיוורים ולקויי ראייה

​אחד הבולטים מבין אותם מכשירים הוא מתקן נחייה לעיוורים ולקויי ראייה, אשר מוצב בכניסה למבנים. המתקן הינו רשמקול, אשר אליו רגיש כל צמיד הנישא ע"י לקוי הראייה   (לפרטים אודות עלויות הצמידים- http://www.blinds.org.il/Devices.aspx ). כאשר מתקרב נושא הצמיד למרחק של כעשרה מטרים ממקום הצבתו של המתקן, רוטט הצמיד וגורם לצפצוף חזק הבוקע מן המתקן. באותו רגע, מופעלת מערכת כריזה ומודיעה לנושא הצמיד על מיקומו, כמו גם על קרבתו למקומות נוספים המצויים בטווח נגיש. מיקום מתקן הנחייה נבחר בקפידה, על מנת ליצור מפגש זמין ותכוף במקומות מרכזיים במרכז הרפואי (מבנים, קומות וכו') בין המתקן ללקוי הראייה.
לשלט ישנן 3 פונקציות שונות, הכוללות מלבד פונקציית איתור, גם לחצני הרחבת מידע מפורט יותר בנוגע למבנה אליו הגיע לקוי הראייה, ולסוג השירותים הניתן בו. מספרם של מכשירי הנחייה המוצבים במרכז הרפואי - מגיע כיום לכלמעלה מחמישים; עשרים מהם הינם מכשירים סולאריים  הממוקמים בדרכים הבין-מבניים של שמיר (אסף הרופא) כשבמבנים עצמם קיימים 30 מכשירים נוספים. 

מעליות מונגשות

במרכז הרפואי מוצבות מעליות מונגשות. מעליות אלו מסייעות לבעלי מוגבלויות שונות:
ראשית, לחצני המעליות מכילות מתחת לספרות ולחצים - כתב ברייל, שבאמצעותו יוכלו לקויי ראייה ועיוורים לזהות את מיקום הקומה, ובשעת הצורך, אף לזהות את לחצני פתיחת וסגירת הדלתות ולחצני האזעקה. בנוסף, קיימת בכל מעלית ידית אחיזה ארוכה, לשם תמיכה. אורכה ורוחבה של המעלית הותאם לכסאות הגלגלים של נכים. כמו כן, הושם דגש על משך זמן פתיחת וסגירת הדלת, וזאת על מנת להקטין אפשרות סגירה מוקדמת על גוף המוגבל ולאפשר לו לצאת מן המעלית בצורה בטוחה. ​

הנגשת חדרי שירותים

לרשות בעלי המוגבלויות עומדים תאי שירותים, אשר נועדו להקל את תנאי נוחיותיהם בעת שהותם. דלת הכניסה כוללת ידית אחיזה לשם משיכת הדלת, כשבנוסף, קיימות שתי ידיות תמך נוספות הצמודות לאסלה. האסלה עצמה היא אסלה תלויה, והיא נועדה להקל על אלו שנמצאים בכסא גלגלים. לרשות המוגבל קיימים גם כיור מונמך לשטיפת ידיים ומרחב גדול.
דלתות הכניסה לשירותים עומדות בתקן הבטיחותי של רוחב מינימלי של 80 ס"מ בכניסה למתקן. נוסף על כך, נעשה בשמיר (אסף הרופא) שיפוץ של דלתות אלומיניום חדשות, העומדות אף הן בתקן הבטיחות. ​

בין המעברים

אחד המכשולים העומדים בפני מוגבלים בתנועה, כרוך במעברים הבין-מחלקתיים, אשר לרוב, כוללים מדרגות ומחסומים אחרים המפריעים להנגשת המוגבל בתנועה. לשם כך, הותקנו במרכז הרפואי שיפועים בזוויות חדות; שיפועים אלו צמודים לידיות אחיזה נוספות, לשם תמך בעת ירידת או עליית רמפה וכד'.  ​

מתקני שמע בדלפקים

 

​בדלפקי הקבלה קיימים מכשירי שמע - הנקראים גם מכשירי Loop Hearing או מכשירי T. 
לא אחת, פקידות בדלפקי מיון ומרפאות נתקלות בכבדי שמיעה, אשר לא מבינים את הוראות ההכוונה שלהן. לשם כך נועד מכשיר ה- T. המכשיר קיבל את שמו בשל האות T הטבועה בו; זהו גם סימן זיהוי עבור לקוי השמיעה, אשר מתאים כפתור ספציפי במכשיר השמיעה האישי לגלי הקול המופקים מן המכשיר. כך, התדר הייחודי מאפשר למטופל לשמוע את הפקידה בדלפק. בשמיר (אסף הרופא) ישנם כעשרה מכשירי שמע מסוג זה.

 

מפגשי כביש ומדרכה, דרכי גישה וחניות

​מפגשי כביש ומדרכה כוללים שיפועים של עד חמש מעלות, מתוך מטרה לאפשר לבעלי כסאות גלגלים להתנייד בצורה קלה יותר. שיפועים זהים קיימים גם בדרכי הגישה למתקנים רפואיים, אשר כוללים ידיות אחיזה ותמך בצמוד לקיר המבנה.
חניות המרכז הרפואי מונגשות בקרבה האפשרית הטובה ביותר לפתח המבנים. חניות אלו בולטות, מסומנות ורחבות - עבור נהגים בעלי כסאות גלגלים, דבר המאפשר יציאה בטוחה ובעלת מרחב תנועה לנכה.  

מכשירי שמע אישיים

סוג נוסף של מכשירי שמע, הוא מכשיר השמע האישי. מכשיר זה משמש ומסייע ללקויי שמיעה בשלבי ראיון ושיחה עם הרופא המטפל. במצב זה, מולבש על אוזני המטופל זוג אוזניות, המאפשר לו לשמוע את דברי הרופא. ישנם כיום כעשר אוזניות שמע פרטיות, ומספרן צפוי לגדול בהמשך. ​

הנגשת אתר האינטרנט

אתר האינטרנט של המרכז הרפואי עומד כמתחייב בסטנדרטים הרשומים בחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התשנ"ח, 1998). האתר מושתת על הנחיות הנגישות לתוכני אינטרנט 2.0, אשר מבוססות על ארבעה עקרונות:
  • ניתן לתפיסה (perception) - המידע והמרכיבים הכלולים בממשק המשתמש, חייבים להיות מוצגים, כך שהמשתמשים יוכלו לתפוס אותם (לקלוט אותם) באמצעות החושים הזמינים להם, או תוך הסתייעות בטכנולוגיה מסייעת בעת הצורך.
  • ניתן להפעלה - המרכיבים ושיטת הניווט של ממשק המשתמש - חייבים להיות ניתנים להפעלה בלי להידרש לפעולות בלתי אפשריות. כלומר, המשתמשים אמורים להפעיל את ממשק המשתמש של האתר רק באמצעות פעולות שהם יכולים לבצע בקלות.
  • ניתן להבנה - המשתמשים אמורים להבין את המידע ואת אופן הפעלת ממשק המשתמש, כלומר, התוכן ואמצעי ההפעלה אינם אמורים להיות מעבר ליכולת ההבנה שלהם.
  • יציב - התכנים חייבים להיות יציבים מספיק, כדי לאפשר "תרגום" אמין שלהם, על ידי מגוון רחב של אמצעי תצוגה וגלישה, כולל טכנולוגיות מסייעות.

זימון תורים באינטרנט

​בכדי להקל על מלאכת קביעת התורים לבעלי מוגבלויות, ניתן לפנות למוקד זימון התורים של המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) גם במייל ולבקש לקבוע תור. נציגי המוקד יקבלו את המייל ויצרו קשר עם השולח במהירות האפשרית.
לקביעת תור באמצעות האינטרנט (לבעלי מוגבלויות בלבד): Zimuntorim@asaf.health.gov.il