אסף הרופא הרדמה וחדרי ניתוח - חטיבה חטיבת חדרי ניתוח
חדר ניתוח

חטיבת חדרי ניתוח

חטיבת חדרי הניתוח בבית החולים "אסף הרופא", כוללת 22 חדרי ניתוח הנמצאים ב -  4 מתחמים שונים ומובדלים של חדרי ניתוח. המתחמים השונים כוללים לצד חדרי ניתוח משוכללים, גם חדרי התאוששות, אזורי רחצה וחיטוי כנדרש בתקן וחדרי המתנה למשפחות המטופלים.

דבר המנהל

"הניהול המערכתי של מערך חדרי הניתוח כולו שואף להעניק רמה טיפולית ולוגיסטית גבוהה ואחידה העומדת בסטנדרטים בינ"ל מחמירים. נהלים ושיטות טיפול אחידות יבטיחו טיפול מהרמה הראשונה לכלל המטופלים" מסביר ד"ר מורט בהר מנהל מערך חדרי הניתוח.​
משפחות המטופלים מקבלות מידע אודות התנהלות הניתוח מיד עם סיומו מהרופא המנתח ובעת ההתאוששות מנציג מחלקת ההתאוששות. המנותח שוהה לרוב במחלקת ההתאוששות משך כשעתיים ולאחר מכן מותרת הפגישה עם המשפחה, עם חזרתו למחלקת האם או עם שחרורו לביתו בניתוחים האמבולטוריים.

ציוד ומתקנים

חדרי הניתוח כוללים ציוד מתקדם בסטנדרט בינ"ל לניטור, הדמייה וכו' . דגש נכבד מעניק המערך לנושא הבטחת הסטריליזציה בחדרי הניתוח כאשר נושא זה מובל על ידי אחות אחראית של היחידה. הציוד לחדרי הניתוח  מסופק בלעדית על ידי מחלקת אספקה סטרילית כאשר לכל יחידה עצמאית ישנו חדר עבודה בו מתבצעים הליכי ניקיון וחיטוי לציוד הניתוחי אשר מאובזרים ב'אוטו-קלאבים' ווושרים על פי הנדרש בנהלים המחמירים ביותר.
המתחמים השונים של חדרי הניתוח מובחנים על פי ייעודם:
מתחם חדר הניתוח הכללי, מצוי בבניין 125 ובו 9 חדרים עבור מטופלים מכל המחלקות הכירורגיות של בית החולים. למתחם זה ולמתחם חדרי הניתוח בבניין כהנוב, חדרי התאוששות הסמוכים לחדרי הניתוח בניהול משותף של אח אחראי. במתחם חדר המתנה מרווח למשפחות.  
מתחם חדרי הניתוח בבניין כהנוב, כולל 6 חדרי ניתוח המספקים שירותים למחלקות השונות:
• חדר ניתוח אחד עבור ניתוחי אף אוזן גרון
• 2 חדרי ניתוח המצויים בתוך חדר הלידה ומיועדים לניתוחים קיסריים ולביצוע כל הפעילויות המילדותיות של הלידות המכשירניות.
• 3 חדרים עבור מנותחי המחלקה הגניקולוגית, כירורגיית ילדים, פלסטיקה ופלסטיקה אסטטית. לחדרים אלו חדר קבלה מופרד וסגור על מנת להעניק למנותחי הפלסטיקה תחושת פרטיות ולילדים המנותחים – תחושה של ביטחון כשהחדר אינו מרוהט כבית חולים ומעוצב באווירה מרגיעה. בעת ניתוחי ילדים, ההורים מלווים את הילד עד להירדמותו ולאחר מכן, הילד יתאושש בחדר התאוששות נפרד הכולל עיצוב ייחודי לילדים.
מתחם חדרי הניתוח האמבולטוריים בן  4 חדרי ניתוח נמצא מעל חדר הניתוח הכללי ומקבל ממנו את הסיוע הלוגיסטי. חדרי הניתוח האמבולטוריים משרתים את כל המטופלים האמבולטוריים שאינם מאושפזים בבית החולים ומתאשפזים לשעות ספורות עבור הניתוח ולאחריו ישתחררו לביתם.  
חדר ניתוח עיניים – המצוי בבניין עליזה בגין בקומה השלישית, מיועד עבור ניתוחי עיניים. במידת הצורך מועברים המטופלים המתאוששים מחדר ניתוחי העיניים להתאוששות הכללית.​

הצוות

את מערך חדרי הניתוח מפעיל צוות סיעודי הכולל אחים ואחיות ​​